Zinde Nasıl Kalınır ?

25.05.2020
192
Okuma Süresi: 2 dk, 57 sn

Sıkça soru ve sorunların başını çeken zinde kalma problemini sizler için oluşturduğumuz alt başlıklarda toparlayabiliriz. Öncelikle zinde kalmak kafada başlar. Kafamızın içindeki sorunları bir kenara bırakıp güne mutlu bir şekilde uyanmaya çalışmalıyız.

Düzenli ve Yeterli Düzeyde Uyku

Düzenli ve Yeterli Düzeyde Uyku
Düzenli ve Yeterli Düzeyde Uyku

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın olsa da başarıya gidilecek ve zinde kalınacak yol izleniminde en büyük faktörlerden bir tanesi düzenli ve yeterli düzeyde uykumuzu almaktan geçer. Çünkü uykumuzda yaşadığımız aksaklıklar , gelgitler ve düzensizlikler uyanacağımız yeni güne de sirayet eder. Yeterli düzeyde uyku tavsiyemiz ise ;

– Sabah olabildiğince erken kalkmalıyız. Günün bize kalması ve günümüzün tamamını kullanabilmek bize psikolojik olarak rahatlık verecektir.
– Gece uykusuna önem vermeliyiz.
Tavsiyemiz akşam on bir ile gece dört arasında aldığımız uykudur.
– 6 – 7 saatten fazla uyumamalı ve yemek yedikten hemen sonra uykuya geçmemeliyiz. Zira vücudumuz hantallaşabilir, mutsuz uyanabiliriz.
Günümüz şartlarında vardiyalı çalışıp da bu maddelere uyamayan okurlarımız için ise tavsiyemiz her vardiyaya uygun bir düzen çerçevesinde kendini o düzene adepte etmesidir.

Uyku İçin Zemin ve Ortam Düzeni

Uyku İçin Zemin ve Ortam Düzeni
Uyku İçin Zemin ve Ortam Düzeni

Yatak seçimlerimiz de kilomuza ve yatış biçimimize uygun ortopedik , yumuşak ve cebimize uygun ergonomik yatak seçmeliyiz. Uyku ortamımızı kötü kokulardan arındırmalı, bizleri rahatsız edebilecek faktörlerden uzak tutmalı ve bunun yanında fazla nemli alanda oluşturmamalıyız.

Sabahları Egzersiz

Sabahları Egzersiz
Sabahları Egzersiz

Güne kişisel temizliğimizi gerçekleştirdikten sonra kısa ve öz bir şekilde egzersiz yaparak vücudumuzda bulunan eklemleri gevşetmeliyiz. Bu başlangıç bizlerin hem uykusunu açıcak hem de bizlere daha fazla özgüven oluşmasında katkı sağlayacaktır. Bunun yanında temiz bir doğa ortamında vaktimizin olduğu kadar spor (koşu,yürüyüş,egzersiz) yapabilirsek daha verimli bir güne başlamış oluruz.

İlk Öğünün Önemi

İlk Öğünün Önemi
İlk Öğünün Önemi

Ülkemiz insanlarının en büyük problemlerinden bir tanesi ilk öğün olan sabah kahvaltısıdır. Evden ayrılırken mutlaka kahvaltımızı yapmış bir şekilde çıkmalıyız. Alışılmış makalelerdeki gibi kalori hesaplaması yapmayacağım sizinle. Sonuçta her tükettiğimiz besini kalori hesabına göre tüketmiyoruz. Sizlere önerimiz ; süt ve süt ürünlerinin ve bunun yanında yeşilliğe önem vermenizdir.

Müzik Seçimi

Müzik Seçimi
Müzik Seçimi

Günlük hayatımızda deyim yerindeyse olmazsa olmazlarımızdan , hayatımızın bir parçası haline gelmiş alışkanlıklarımızdan bir tanesi de şarkı dinlemektir. Günümüz şartlarında her türlü ritim , söz ve bestelere çabuk erişebiliyoruz. Kimi zaman şarkılar bizleri kötü anıları, yaşanmışlıkları , boşa geçen zamanımızı hatırlatıyor. Kişileri ve kötü anılarımızı yüklediğimiz müziklerden uzak durmalıyız. Bu bizim ruhumuzu uzak diyarlara götürüp günümüzü perişan edebilir. Daha hareketli ve bizlerin özgüvenini yükseklere taşıyabilecek müziklerle günümüzü geçirmeliyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.