Yaş İlerledikçe Değişen İnsan Yapı ve Psikolojisi

24.05.2020
99
Okuma Süresi: 1 dk, 26 sn

Yaşımız ilerledikçe ruhen , bedenen ve fiziken hem zevklerimiz hem de hayata bakış açımız değişmektedir.

Şöyle yaşantımıza baktığımız da halı saha maçında nefes nefese kaldığımız vakit 18 yaşında olmadığımızı hatırlatır insana. Veyahut akşam serinliğinde denize nazır gramofonda çalan inceden Müzeyyen Senar’ın latife bir şarkısında zamanın ne kadar da çabuk ve acımasız geçtiğini simgeler insana.

Yaşımız ilerledikçe başta boy gösteren özelliklerimizden bahsetmek gerekirse ; tahammülsüzlük , arkadaş çevremizin git gide azalması , duygusallaşmak ve bunun yanında aşka olan inancımızın kaybolması maddeleri yer alabilir. Bu nedenle ruhen bedenimizin kontrolünü sağlamamız bizlere büyük kazanç sağlayacaktır.

Yaş İlerledikçe Değişen İnsan Yapı ve Psikolojisi 1 – Yas ilerledikce Degisen insan Yapi ve Psikolojisi 2

Yazımızı okurken bile vaktin geçtiğini , bir adım zamanda öteye gittiğimizin farkında olup hayatımızı ona göre şekillendirmeliyiz. Özellikle sağlığımıza çok ama çok değer verip korumalıyız.

Düzensiz beslenmeden , hareketsiz yaşam tarzlarımızdan , sigara kullanımından , dar kıyafetlerden , çok fazla oturmalardan , olumsuz düşüncelerden, güven eksikliklerinden , buna benzer davranış ve yaşantılardan kaçınmalıyız. Bilmeliyiz ki bu tür durumlar ilerde vücudumuzda ve fiziksel görüntümüzde belli başlı sağlıksal problemler oluşmasına sebep olabilecek etkenlerdir.

Her ne olursa olsun yaşamımızı bir sebebe bağlayıp o doğrultuda ilerletmek yerine anı yaşayıp oluruna bırakmalıyız. Pişman olmamak için her yaşımızda tebessüm içinde olmalıyız 🙂

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.