B12 Vitamini Eksikliği

24.06.2020
71
Okuma Süresi: 2 dk, 34 sn

B12 vitamini eksikliği sonucunda vücudun normal şartlarda olması gereken değer aralıklarının değişmesi gözlenir ve bu değerlerdeki farklılıklar B12 vitaminin eksikliğinin belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlar.

B12 Vitamini Eksikliği
B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini, sinir sistemi ve beden sağlığı açısından önem arz eden bir vitamindir ve eksikliğinde de birçok problemle karşılaşılmaktadır. B12 vitaminin eksikliği bazı durumlarda kimi hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkmaktadır.

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini bir diğer adı ile kobalamin şeklinde bilinen vitamindir. Vücudun alyuvar (kırmızı kan hücresi) üretiminde büyük bir önem taşımaktadır. Genel vücut sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Fakat B12 vitamini sadece yenilen besinler aracılığı ile sağlanan bir vitamindir ve halihazırda vücutta bulunmamaktadır. Bu yüzden B12 vitamini içeren besinler tüketmeyen, sağlıksız beslenen kişilerde B12 vitamini eksikliği sıklıkla görülmektedir. Beslenmeye dikkat edilmeli, düzenli ve dengeli şekilde sağlıklı gıdalarla beslenme gerçekleştirilmelidir. Yeterli oranda vitamin alınmadığında belirtiler baş gösterir.

B12 eksikliği nedenleri arasında; ilerleyen yaş, yanlış diyet uygulamaları, vejeteryan veya vegan beslenme, B12 vitamini bulunan besinlerin tüketilmemesi, mide küçültme ameliyatı olunması, hamilelik, kullanılan ilaçlar, yeme bozuklukları ( blumia nevroza, anoreksiya nevroza), besin alerjisi nedeniyle bu vitaminin bulunduğu gıdaların tüketilememesi sayılabilir.

B12 Vitamini Eksikliği
B12 Vitamini Eksikliği

B12 Eksikliği Belirtileri

 1. Halsizlik, yorgunluk
 2. Unutkanlık (en temel belirti)
 3. Saç dökülmesi
 4. Ruh halindeki bozukluklar
 5. Üşüme
 6. Uzuvlarda uyuşmalar
 7. Odaklanmakta güçlük, dikkat eksikliği
 8. Güçsüzlük
 9. Kalp çarpıntısı
 10. Cansız ve kuru bir cilt
 11. Dil tomurcuklarının kaybolarak pürüzsüzleşmesi
 12. Kilo kayıpları
 13. Ağız yaraları
 14. Kansızlık
 15. Çocuklarda gelişmede gerilik
 16. Denge problemleri
B12 Vitamini Eksikliği
B12 Vitamini Eksikliği

B12 Eksikliğinin Sonuçları

B12 vitamini eksikliği sonucunda ortaya çıkan belirtiler sonrasında B12 vitaminin yeterli kadar alınmaması sonucu bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde B12 seviyesinin düşmesi sonucu hamile kadının vitamin takviyesi almaması çocuğun gelişimine zarar verebilir, gelişim geriliği ve vitamin eksikliği sorunlarıyla karşılaşılabilir. B12 vitamini eksikliği çeken yetişkinlerde bir süre sonra ciddi unutkanlıklar başlamaktadır, odaklanma sorunu yaşayan kişilerin denge sorunu yaşaması üzerine sosyal hayatları sekteye uğramaya başlamaktadır.

Vücudun zayıflaması, titremeye başlaması, yeme – içme gibi basit faaliyetleri bile yerine getirmekte zorlanma, kalp sorunları yaşama gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Yoğurt, süt, ton balığı, yumurta, peynir, karides, alabalık, istiridye, uskumru, dalak, akciğer, ringa gibi besinlerin sıklıkla tüketilmesi, gerekli doktor kontrollerinin yapılması ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. B12 vitaminin sadece hayvansal ürünlerde bulunması nedeniyle hayvansal ürün tüketimlerinin ihmal edilmemesi şarttır.

B12 Vitamini Eksikliği
B12 Vitamini Eksikliği

Mide Yanmasına Çözüm
Kabızlığa Kesin Çözüm

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.