Eklem Ağrılarınızın Sebebi Vitamin Eksikliği Olabilir

01.07.2020
171

Eklem ağrılarının sebebi vitamin eksikliği olabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre vitamin eksikliğinin eklem ağrılarına sebep olduğu ortaya konmuştur. Bu ağrılar genelde hafif şiddetli olsalar da yapılan fiziksel aktiviteler, ağrıların şiddetlenmesine sebep olabilir.   Bu yüzden bu konun ihmal edilmemesi ve bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Eklem Ağrıları
Eklem Ağrıları

Eklem Ağrılarınızın Sebebi Vitamin Eksikliği Olabilir

Eklem Ağrısı Nedir?

  Kemikler, vücudumuzdaki iskelet sistemini oluşturur. Kemiklerin birbirine bağlandığı kısımlar ise eklemlerdir. Eklemler, vücudumuzda yer alan kemiklerin hareket etmesini sağlamaktadır. Eklemlerin etrafında bağ, tendon, kıkırdak ve kaslar vardır. Bahsettiğimiz bu sistemde herhangi bir dokunun ağrıması eklem ağrılarına sebep olmaktadır.

Eklem Ağrıları
Eklem Ağrıları

C Vitamini Eksikliğinin Eklem Ağrılarına Sebep Olması

C vitamini, vücudumuz için çok önemli olan bir vitamindir. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasına bu vitaminin katkısı büyüktür. Vücudumuzun her gün yeterli miktarda c vitaminine ihtiyacı vardır. Eğer vücut c vitaminini istenilen miktarda almaz ise bazı problemler ortaya çıkar. Bunlardan biri de eklem ağrılarıdır. Eklem ağrıları, bu vitamin eksikliği sonuncunda oluşabilir. Bu yüzden c vitaminin bol olduğu besinlerin tüketimine önem verilmesi gerekmektedir. C vitaminini içinde barındıran besinler, meyve ve sebzelerden oluşmaktadır. Bu besinler siyah frenk üzümü, kırmızıbiber, kivi, portakal, brokoli, mango, limon, greyfurt, bezelye, domates gibi çiğ tüketilebilen besinlerdir.

Vitamin Eksikliği
Vitamin Eksikliği

D Vitamini Eksikliğinin Eklem Ağrılarına Sebep Olması

Dünya genelinde en çok rastlanılan rahatsızlıklardan biri de d vitamini eksikliğidir. Erkeklere göre kadınlarda daha fazla olan bu rahatsızlık en çok güneşten mahrum kalınması sonucunda oluşmaktadır. Yaşam şartlarının değişmesi, insanları bu vitamin eksikliği ile karşı karşıya bırakmıştır.  Çalışma ortamlarının kapalı binalar içinde olması, sosyal yaşamın avmlere taşınması gibi pek çok sebep insanları güneşten uzaklaştırmıştır. Bu da vücutta d vitamini eksikliğine buna bağlı olarak da eklem ağrılarına sebep olmuştur.

Vitamin Eksikliği
Vitamin Eksikliği

 Yapılan araştırmalarda kas ve eklem ağrılarının büyük çoğunluğunun sebebinin d vitamini eksikliği kaynaklı olduğu saptanmıştır. Bu yüzden uzmanlar vücudumuzun güneşten mahrum kalmaması konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Ayrıca d vitamininin zengin olduğu besinlerin tüketilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu vitamini içeren besinler yumurta sarısı, dana karaciğeri, tereyağı gibi besinlerdir.

Doğru Beslenme İle Sindirim Sisteminizi Düzeltin
Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.