Topuklarda Meydana Gelen Çatlaklardan Kurtulmak İçin Öneriler

10.07.2020
183

Topuklarda meydana gelen çatlaklardan kurtulmak için öneriler konusunda sunulan birçok öneri vardır. Eğer sizin de topuklarınızda çatlamalar, deri döküntüleri ve topukta ağrılar oluyorsa sunulan önerileri uygulayabilirsiniz.

Topuk Çatlakları
Topuk Çatlakları

Topuk çatlaklarının birçok nedeni vardır. Bundan dolayı öncelikle neden oluştuğunu anlayıp buna göre önlem almak ya da oluşmuşsa ortadan kalkmasını sağlamak gerekir. Günlük alışkanlıklarımız topuk çatlaklarının oluşmasına yol açabilir.

Topuklarda Meydana Gelen Çatlaklardan Kurtulmak İçin Öneriler

Topuklarda Meydana Gelen Çatlaklar Neden Oluşur

İlk sorun yetersiz nemlendirmedir. Genellikle vücudumuzda ayaklarımıza çok önem vermeyerek bakım yapmayız ve nemlendirmeliyiz. Ancak kuru kalan cilt çatlamalara yol açar. Bunun yanı sıra vücudunuzda vitamin, mineral ve çinko eksikliği varsa, bunlar da topuk çatlaklarına yol açmaktadır. Topuk çatlaklarını ortaya çıkaran belki de en büyük neden uzun süreli ayakta kalmaktır. İş yerinde, evde ya da yanlış ayakkabıların içinde uzun süreli ayakta kalmak topuk çatlaklarına yol açar. Ayakta oluşan bazı rahatsızlıklar da çatlaklara yol açabilir.

Topuk Çatlakları
Topuk Çatlakları

Bu rahatsızlıklar, egzama, tiroit hastalığı, ayak mantarı, sedef, diyabet ve diğer çeşitli hastalıklar olarak sıralanabilir. Obezite sonucunda ayaklara düşen yük miktarı arttıracağı için çatlamalara ve ayakta oluşabilecek diğer rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Ayaklara uygulanan hijyen yeterli ve doğru şekilde olmadığı zamanlar çatlaklar meydana gelebilir. Yetersiz su tüketimi, yanlış ayakkabı seçimi ve genetik faktörler de topuklarda çatlaklar meydana getirebilir.

Topuklarda Meydana Gelen Çatlakları Nasıl Önleyebiliriz

Topuklarda oluşan çatlakları önlemek ve tamamen ortadan kaldırmak için birçok yöntem vardır. İlk önlem nemlendirme için yeterli su tüketimi ve nemlendirici kullanımıdır. Cildin çatlamaması için sürekli nemlendirilmesi gerekmektedir. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir ve vücudunuza yeterli miktarı çinko, demir ve kalsiyum aldığınızdan emin olur.

Topuk Çatlakları
Topuk Çatlakları

Ayak hijyeni önemlidir, ayaklarınızı günlük yıkamaya özen gösterin. Uzun süreli ayakta kalmamaya dikkat edin ve eğer işiniz gereği ayakta kalmanız gerekiyorsa aralıklı olarak ayaklarınızı dinlendirin. Ayakkabı seçiminiz de önemli olduğu için eğer böyle bir probleminiz varsa ayaklarınızın rahat edeceği ayakkabılar tercih etmelisiniz. Evde uygulayabileceğiniz bazı basit maskeler var, bunları belli aralıklarla uygulayabilirsiniz. Eğer şikayetleriniz üst düzeyde ve geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Topuk Çatlakları
Topuk Çatlakları

Güzelliğinize Güzellik Katacak 12 Temel Kural
Ağda Sonrası Sivilceler Nasıl Geçer

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.