Tırnak Kırılmalarına Son “Güçlü Tırnaklar”

02.06.2020
597
Okuma Süresi: 2 dk, 18 sn

Güzel ve bakımlı görünmenin en önemli noktalarından biri de el ve tırnak bakımıdır. Fakat ellerimizi çok fazla kullandığımız için her zaman bakımlı görünmesini sağlamak oldukça zordur. Tırnaklarımız çeşitli nedenlerle zayıflıyor, kırılıyor bazen de üzerinde lekeler oluşabiliyor. Tırnaklarımızın zayıf ve güçsüz olmasının birçok sebebi olabilir.

Tırnak Kırılması
Tırnak Kırılması

Başlıca nedenler;

-Kalsiyum ve demir eksikliği
-Vitamin eksikliği
-Tırnak mantarı
-Çok fazla oje kullanımı
-Kansızlık
-Ellerin çok fazla deterjana maruz kalması

Öncelikle çok fazla bu sorunu yaşıyorsanız doktora görünmeniz en doğru yöntem olacaktır. Şikayetlerinizin temelinde vitamin ve mineral eksikliği bulunuyorsa doktorunuz en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

Eğer herhangi bir sağlık probleminiz olmadığı halde bu sorun ile karşı karşıya iseniz uygulayacağınız birkaç yöntem ile tırnaklarınıza bakım yaparak güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

  • Doğru Nemlendirin

Ellerimizi sürekli yıkadığımız için ellerimiz de tırnaklarımız da çok fazla kurur. Kuruyan tırnak esnekliğini kaybeder ve en ufak bir darbede kırılabilir. Tırnaklarınızı düzenli olarak nemlendirirseniz daha güçlü ve sağlıklı uzayacaktır. Çok fazla oje kullanıyorsanız mutlaka haftada 2-3 gün tırnaklarınızı havalandırmalısınız. Ayrıca aseton kullanımından sonra da tırnaklarınızı nemlendirmelisiniz.

  • Deterjandan Sakının

Evet uygulaması oldukça zor ama yoğun kimyasal içeren temizlik ürünleri kullanırken eldiven takmaya özen gösterin. Fakat yine de yapamıyorsanız kullandıktan sonra ellerinizi mutlaka nemlendirin.

  • Törpüleyin

Tırnaklarınızı kesmek veya kısaltmak istemeyebilirsiniz. Fakat sağlıklı bir uzama istiyorsanız tırnaklarınızı düzenli olarak törpüleyin. Törpülerken yan kısımlarını kütleştirmek yerine daha oval hale getirirseniz takılma ve kırılma riski azalacaktır.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Bakım Önerileri

  • Limon ve Zeytinyağı

1 kâse ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı limon suyu ve zeytinyağı ekleyin. Ellerinizi yaklaşık 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Tırnaklarınız ve tırnak etleriniz hem nemlenecek hem de daha sağlıklı uzayacaktır. İsterseniz yarım limonu kullandıktan sonra posasının içinde tırnaklarınıza masaj yaparsanız üzerindeki lekelerden de kurtulmanız mümkün.
Yatmadan önce zeytinyağı ile tırnak ve çevresine masaj yaparsanız doğal bir şekilde nemlendirmiş olursunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.