Tek Çocukta Paylaşma Duygusu Oluşturma

25.06.2020
62
Okuma Süresi: 2 dk, 37 sn

Tek çocukta paylaşma duygusu oluşturma kardeşi bulunan çocuklara göre bir nebze daha zor gerçekleşmektedir. Zira çocuğun yaşıtı olan bir oyun arkadaşı bulunmadığından, günün büyük bir kısmını tek başına geçirir ve elde ettiği tüm oyuncaklar, yiyecekler ve diğer eşyalar sadece kendine aittir.

Tek Çocukta Paylaşma Duygusu
Tek Çocukta Paylaşma Duygusu

Paylaşma eylemi, çocuklukta öğrenilmesi gereken, önemli sosyal becerilerden biridir. Empati kurma, sevgiyi ve saygıyı öğrenme kadar paylaşmak da toplumsal hayatta çocuğun ihtiyacı olan erdemdir. Paylaşma duygusu ise tek başına öğrenilmesi mümkün olmayan bir duygudur, aile bireylerinin yardımı ile sağlanan ortamlarda bu duygu çocuğa aşılanır. Paylaşım gerçekleştiren insanların yüzlerindeki mutluluk çocuğu eşyalarını paylaşmaya itecek ve davranış pekişecektir.

Tek çocukta paylaşma duygusu oluşumu ebeveynlerin dayatmaları yüzünden biraz zorlaşmaktadır. Anne baba genellikle çocuğa “hadi ver, paylaşmayı öğren, o da oynasın” gibi ifadeler kullanarak zorla çocuğun paylaşmasını beklemektedir. Çocuk bu eylemi gerçekleştirdiğinde de isteyerek gerçekleştirmiş olmuyor.

Paylaşma Duygusu Nasıl Kazanılır?

18-24 aylık dönemde bulunan çocuklarda henüz benlik duygusu tam olarak gelişmediğinden paylaşmama normal karşılanır. Oyuncağı elinden alındığında ağlar fakat kendisi başkasının elinden aldığında onun neden ağladığını anlayamaz. Empati duygusu 3 yaşından itibaren gelişme gösterir.

Paylaşma Duygusu
Paylaşma Duygusu

Kardeşi olan çocuklar her gün bir arada vakit geçirdiklerinden bir oyuncağı alıp diğerini verme eylemi üzerinden paylaşma duygusunu daha kolay kazanırken tek çocukta paylaşma duygusu oluşumu genellikle anne babanın baskılarına maruz kalındığından çatışma ile sonuçlanmaktadır. Çocuklara kendi eşyaları öğretilmeli, diğer eşyalar hakkında söz sahibi olanın o olmadığı anlatılmalıdır. Çocuk karşısındakine güvendiğinde, eşyalarına saygı göstereceğini düşündüğünde, karşısındaki kişiyle zaman içinde eşyalarını paylaşmaya başlayacaktır.

Tek başına büyüyen çocukların en büyük rol modeli anne babasıdır. Evin içinde eşyaların kullanımında çocuğun yanında dikkatli davranmak gerekir. Ebeveynin bir koltuğu sahiplenmesi, kumandayı kimseye vermemesi, eşyaları tek başına kullanması çocukta bencil bir aidiyet duygusu aşılamakta ve yaptıklarını doğru olarak görmesine neden olmaktadır. Tek çocuk olarak büyüyen çocukların yaşıtları ile daha çok vakit geçirmesi sağlanmalı, ev içinde ailenin bir arada vakit geçirdiği anlarda çocukla eşyalar paylaşılmalı ve paylaşma beklenmelidir. Paylaşma eylemi her gerçekleştiğinde çocuk bu davranışı kazanana kadar pekiştirilmeli ve mutlu olunduğu gösterilmelidir. Eğitim ailede başlar ve anne-baba çocuğun en iyi rol modeli olmalıdır.

Paylaşma Duygusu
Paylaşma Duygusu

Ebeveyn Nedir ? Kime Denir
Ebeveyn Hataları
Dokunmanın İyileştirici Etkisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.