Stresten Nasıl Uzak Durabilirim ?

Stres kişinin kendisini rahatsız eden veya etmeyen her türlü olay ve ortamda göstermiş olduğu reaksiyondur. Tepki olduğu sürece stres az da olsa vardır vücudumuzda. Bazen stresli olup olmadığımızı fark edemeyebiliriz. Fakat vücudumuzun reaksiyon gösterdiği; yorgunluk, sinir hali, panik hali, uyku problemleri, adapte olamama sorunları stresli olduğumuzu kanıtlayabilecek durumlar içerisinde yer alabilir.

Stresten Uzak Durun !

Tabi şu an “Kolay bir şeymiş gibi stresten uzak durun diyorsunuz”, dediğinizi duyar gibiyim ve çok haklı olduğunuzu düşünüyorum. Fakat her şeyin bir çözümü olduğu gibi stresin de çözümü mevcut.

Stresten Uzak Durun !
Stresten Uzak Durun !

Keyif Aldığınız Faliyetler Yapın

Keyif aldığımız faaliyetleri yapmak için önce kendimizi tanımalıyız. Bize zor gelmeyecek ve günlük hayatta evde , bağda , bahçede yerine getirebileceğimiz küçük çaplı hobiler keşfetmeliyiz.

Keyif Aldığınız Faliyetler Yapın
Keyif Aldığınız Faliyetler Yapın

Keyifli Bir Yürüyüş

Başımızı alıp sabit bir düşünceye takılmadan, kısa veya uzun mesafeli bir yürüyüş, bunun yanında semtimizde varsa bir sahilimizde deniz havası almamız bedenimize iyi gelecektir. Şüphesiz doğa bizi bize anlatan en büyük nimetlerden bir tanesidir. Doğa ile başbaşa kalmak ruhumuza pozitif enerji salgılayacaktır.

Keyifli Bir Yürüyüş Yapın
Keyifli Bir Yürüyüş Yapın

Kısa Kaçamaklar

Hafta sonunuzu ulaşım mesafesini kısa tutacak şekilde, sorunlarımızı ve günlük telâşlarımızı geride bırakarak yeni güzergâhlara keşfe çıkmalısınız. Zira önceden görmediğimiz her alan ufkumuzu açacak bunun yanında hayata bakış açımızı değiştirecektir. Size öneri olarak makalemiz de konu ettiğimiz Bungalov Evleri‘ni inceleyebilirsiniz.

Bungalov Evleri
Bungalov Evleri

Dans Edin

Sizi haraket etrirecek her türlü danslar/oyunlar olur. İster yöresel oyunlar ister ustalık gerektiren oyunlar. Enerjisi yüksek danslar/oyunlar ilk tercihiniz olmalı. Kimse sizden bir dans gösterisi beklemiyor. Yüksek ritimli şarkılarla anlamsız haraketler bile iyi gelecektir. Bir süre sonra gülmeye başladığınızı ya da içinizdeki kaygının/stresin azaldığını hissedeceksiniz.

Dans Edin
Dans Edin

Yeni Kombin Arayışı

Alışveriş yapmak her ne kadar bizi stres ve kararsızlığa sürüklese de telâşlarımızı unuttuğumuz bir faaliyettir. Kombin arıyacağız diye cebimizi de strese sokmayalım. Sonra duble stresli dolaşmayalım ortada 🙂 Kombin araştırmalarınızda renk uyumuna, saat, kolye, bileklik, çanta vs. seçimlerimizi mevsim ve katılacağınız ortam uygunluğuna göre uyarlamamız gerekir.

Yeni Kombin Arayışı
Yeni Kombin Arayışı

Toprakla Uğraşın

Toprakla uğraşmak duygu kontrolünü sağlamakla beraber bazı konularda sabırsızlığımıza da törpü etkisi yaratır. Vücudumuzdaki negatif enerjimizi içine çekerken, geriye pozitif enerji pompalamayı ihmal etmez. Belki boğulmuş ve kalabalık bir şehirde olabilirsiniz. Fakat bu bir bahane değildir. Balkonumuzda minik saksılarımız , yoğurt kovalarımız ve hatta litrelik su bidonlarımızla bile harikalar yaratabiliriz.

Toprakla Uğraşın
Toprakla Uğraşın
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.