Stresli Dönem Sonrası 9 Tavsiye

13.06.2020
81

Stresli dönemler içindeyken yaşadıklarımızın yanı sıra sonrasında da yaşamaya devam ediyor izlerini birçok zaman hissediyoruz. Üstümüzde kaldırılmaz yükler, nefesimizi daraltan görünmez iplerin esiri olduğumuzu çoğu kere hissederiz.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Bu durum hiçbir şey yapmak istememeye, yaptıklarımızı eksik yapmamıza, çevremizden uzaklaşıp içimize dönerek yalnızlaştırabilir. Kısa bir dönem sürebileceği gibi uzun zamanlar da sürebilir. Bu dönemler bizim dönüm noktamız ya da bazı şeyler için eşiğimiz olabilir. En iyi şekilde atlatmaya iyileşmeye bakmalıyız. Elbette demekle olmaz bu yüzden vereceğimiz tavsiyeleri inceleyelim.

Ortam \ Konum Değişikliği

Farklı bir yerde vakit geçirmek, uyumak bizi bir süre meşgul edecektir. Beynimiz alışılmışın dışında bir şeyle karşılaşınca bunu anlamlandırmaya çalışır. Farklı yerlerde uyuma zorluğu çekiyor yerinizi yadırgıyorsanız ve değişiklik de istiyorsanız sayfamızdaki Uykuya Dalmaya Yardımcı Şeyler makalemizi inceleyerek uykuya dalmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Yeni gittiniz bir yeri ya da şehir\ilçe\ülke gezmeye; tarihi yapılarını, sosyolojik yapısını, mimarilerini, insanlarını, birbirleriyle olan iletişimleri inceleyin. Krizi fırsata çevirmek isterseniz gözlemlerinizi not edebilir daha sonraki dönemlerde okuyarak farklı görüşler elde edebilirsiniz.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Şarkılarınızı Silin

Ne tür dinliyor olursanız olun, özellikle duygusal fazla dinliyorsanız, silmek sizin için büyük bir değişiklik olacaktır. Sonrasında ne yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Müzik bir çoğumuz için vazgeçilmez ve evet kabul görüldüğü gibi ruhun da gıdasıdır. Farklı müzikler dinleyin. Listenizde olmayan hatta popüler ve bu senelere ait olmayan şarkılar. Eski pop, duygusal şarkıları; caz, rock, fon, enstrüman ağırlıklı sözsüz parçalar. Dinleyin. Emin olabilirsiniz ki bu sizin yönünüzü belki bakış açınızı bile değiştirerek ruh halinize olumlu etkileri olacaktır.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Farklı Ortamlara Girin, Yeni İnsanlarla Tanışın

İnsanoğlu iletişim kurma ihtiyacı hisseder. Kendinizden bahsetme, bir şeyler anlatmak zorunda değilsiniz. Bir bankta yaşlıyla ya da bir parkta çocukla konuşabilirsiniz. Kimse sizi yadırgayacak değildir eğer dar görüşlü insanlar değillerse 🙂 Elinize şekerler alıp çocuklara dağıtmanın sizin ruhunuzda nasıl bir iyileştirici etki ettiğini hissedince şaşırmayın.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Kaldığınız Odayı Renklendirin

Odanızda kullandığınız her şeyi çok seviyor olabilirsiniz ama değişiklik her zaman ruhunuza iyi gelir. Farklılık yararınıza olacaktır. Duvar renginizi değiştirebilir ya da farklı renklerle görseli hoş desenler çizebilir ya da tablolar asabilirsiniz. Burada renk tercihlerinize de önem vermeniz tavsiyemizdir. Bu konuyla ilgili RENKLER makalemizden yararlanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz turuncu ve koyu yeşil tonlarında haraketlilik katmanız.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Kendinize Hediye Alın

Hediyenin büyüğü küçüğü olmayacağı gibi kendinize almanız onu hediye yapmayacağı anlamına gelmez. Böylelikle eğer bu duygusal ve zor döneminizde birilerine ihtiyaç duyuyorsanız bunu azaltmış olursunuz. Unutmayın ki siz kendinize yetebilirsiniz!

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Kendinize Kızmayı ve Suçlamayı Bırakın

Kendinizi size emanet edilmiş bir çocuk gibi düşünün nasıl ki onun yanlış bir davranışında ya da suçlu olduğu bir durumda suçlayamazsanız bu durumu kendinize de uygulayın. Hata yapabilirsiniz bunu kabullenin. Hiçbir çabası olmayan insanları affetmeyiz o yüzden çabanızı görmezden gelmeyin ve kendinizi rahat bırakın.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Kendinize Kulak Verin

Bu bahsettiğimiz sürekli düşüneceğiniz ortamlar oluşturarak kendinizle yalnızlaşmanız değildir. Ne istiyorsanız onu yapın. Bir şeyleri bastırmaya, göz ardı etmeye çalışmayın. Tamamlanmamış her şeyi tamamlamaya meyilli varlıklarınızdır. İnce bir şair olan Abdurrahman Cahit ZARİFOĞLU bu konuda insan bastırdığı duygunun esiri olur, demiştir.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Yeni Tarifler Veya Öneriler Deneyin

Yeni tatlar tatmak ya da ihtiyacınız olan bir alandaki önerileri denemek sizi oyalayacak ve içinizi aydınlatmaya yardımcı olacaktır. Yemek tarifleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Hobiler Edinin

Yeni bir şeyler öğrenmek bunu uygulamak insana iyi gelen aktivitelerdir. Birçok psikolojik rahatsızlıkta ya da hiçbir şey yapacak ortamları olmayan mahkumlarda denendiğinde çok iyi sonuçlar alınarak bakış açılarının pozitifleştiği bir gerçektir. Çok yönlü olmak kendinize olan inancınızı, güveninizi artırarak daha güçlü durmanızı sağlayacaktır.

Stresli Dönem
Stresli Dönem

Stresten Nasıl Uzak Durabilirim ?
Depresyonda Mıyım ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.