Sistit Nedir?

29.06.2020
57
Okuma Süresi: 2 dk, 15 sn

Sistik genellikle idrar yollarının enfeksiyon kapması anlamına gelmektedir. Üreme sistemimizde ve idrar yollarımızda sıkça meydana gelen bu hastalık kadınlarda görülme oranı erkeklerde görülmesinden daha yüksektir. Kadınların yüzde 25’inde meydana gelen bu hastalığa, ömürleri boyunca en az bir defa yakalanırlar.

Sistit Nedir
Sistit Nedir

Sistit tedavisine geç başlanırsa böbrekleri kötü etkileyecek şekilde vücuda yayılmaktadır. Ayrıca böbreklerde ve mesanede kalıcı hasara yol açabilir. Havuza ve denize girdikten sonra mayo, bikini ve şortlarınızın ıslak kalması kişilerin sistite olan durumunu yatkın hale getirmektedir. Bu gibi durumlarda yanınızda yedek çamaşırlar taşımanızı öneririz.

Sistit Nedir?

Sistit Hastalığının Belirtileri

Sistitin birden fazla belirtisi bulunmaktadır. Belirtilerini anlamamak çok düşük bir ihtimaldir. Bu belirtiler; bireyin idrarı yaparken hissettiği sızı ve yanma, vücutta görülen ateş, terleme, kusma veya bulantı, sık sık idrara çıkma, idrarın kötü kokulu olması, bulanık görünmesi ve cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi, ağrının kasıklarda görünmesi ve makata yayılmasıdır.

Sistit Nedir
Sistit Nedir

Sistit Hastalığının Tedavisi

Hastanelere sistit tedavisi için üroloji bölümüne gidebilirsiniz. Sistit hastalığına üroloji doktoru tarafından uygun görülen antibiyotik tedavisi ile  müdahale edilir. Fakat başlamadan önce üroloji doktoru hastadan idrar tahlili ve antibiyogram testi istemektedir. Bu test sonuçları çıkana kadar antibiyotik tedavisi devam eder ve tahlil sonuçlarından sonra doktor bu ilaçları  değiştirebilir. Kronik bir enfeksiyon durumu var ise tedavi süreci uzamaktadır. Altındaki sebepleri aramak için ilave ilaçlar verilir geçmez ise ameliyat yoluna gidilebilir.

Sistitten Korunma Yöntemleri

İdrar tutma alışkanlığınız var ise bu durumdan vazgeçin. Mümkün olduğu kadar sık idrara çıkmaya çalışın. Böylelikle bakteriler en kısa sürede dışarı atılmış olur. Tuvaletinizi yaptıktan sonra önden arkaya şekilde vajinal ve rektal bölgenizi silmelisiniz. Bu yöntem bakterilerin idrar yolunuza gitmesini önlemektedir. Mümkünse günde 2 litre ve üzeri su içmeye çalışın bu sayede bakterilerin vücuttan atılımını hızlandırmış olacaksınız. Pamuklu kumaşa sahip iç çamaşırları seçmeye dikkat edin ve sık sık iç çamaşırınızı değiştirin Alkol, çay ve kahve gibi içecekleri elinizden geldiğince az içmeye gayret edin.

Sistit Nedir
Sistit Nedir

Çatlak Oluşumunu Engelleme
Selülit Oluşumunu Engellemek Mümkün Mü ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.