Saç Kırıkları Neden Olur? Nasıl Önlenir?

26.06.2020
43
Okuma Süresi: 3 dk, 5 sn

Saç kırıkları neden olur nasıl önlenir diye neredeyse her saçımıza baktığımızda düşünürüz. Saçın en hassas noktası saç uçlarıdır ve sık sık yapılan saç şekillendirme işlemleri, boyalar, saçının çok sıkı şekilde toplanması sonucu saçlarımız kırılgan bir hale gelir ve saç kırıkları oluşmaya başlar.

Saç Kırıkları
Saç Kırıkları

Saç telinin ucunda bulunan koruyucu kılıflar zamanla azalma gösterir ve tekrar oluşturmak pek mümkün değildir.  Kırılan saçlara yapılacak en iyi çözüm; hasar alan saç uçları için kırık olan kısımları kestirmektir. Bu sayede saçınız kendini toparlamak için olanak bulur. Saçı besleyen saç derisindeki yağlar zamanla saçların uzaması ile saç uçlarına ulaşmakta zorluk çeker bu da saç uçlarının vitaminsiz ve korumasız kalarak zayıflamasına sebebiyet verir. Saç uçlarınız saçınızın en yaşlı kısmıdır ve bolca güneşe maruz kaldığından direnci kırılır.

Saç kırıkları, kullanılan saç tokalarından, sert ve pamuklu yastık kılıflarından ve havlu ile kurutma işlemi uygulanmasından da kaynaklanabilir. Saçları bakımsız bırakmak, nem dengesini sağlamamak kırılmaya yatkınlığı arttırır.

Saç Kırıklarını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Saçlarınızın daha bakımlı olması ve kırılmaya karşı daha dayanıklı olması için atılacak bazı adımlar, uygulanacak özel bakımlar bulunmaktadır. Bu bakımlar sayesinde daha sağlıklı saçlara kavuşmak ve kırılmaya dirençli olmak mümkündür.

Onarıcı Şampuanlar Tercih Edin

Saçların en çok maruz kaldığı ürün şüphesiz şampuanlardır. Şampuanın saçınıza bakım yapması, ihtiyacı olan vitaminlerle beslemesi için onarıcı özelliği olan şampuanlar tercih edilmelidir.

İçerisinde Hint yağı, vitamin ve bitkisel keratin bulunan şampuanları tercih etmek sağlıklı, parlak ve güçlü saçlar hayalinizi gerçekleştirecek, yıpranan saçların önüne geçecektir.

Yüksek Isıdan Kaçının

Saçın kırılmasının en önemli etkenlerinden biri aşırı ısıya maruz kalmaktır. Olabildiğince doğal yollarla saçlarınızı şekillendirmek veya ısıdan önce koruyucu bakım kremlerini kullanmak saç uçlarını beslemek için idealdir.

Saç Kırıkları
Saç Kırıkları

Havluyla Kurutmayın

Saçtaki nemi almak için havlu ile kurulamak kırılmaya kendi elinizle sebebiyet vermektir. Pamuklu yüzeyi bulunan tişörtlere veya havlulara saçınızı sararak kurumasını beklemelisiniz.

Saç Kırıkları
Saç Kırıkları

Yumuşak Saç Fırçası Kullanın

Sık dişli ve plastik yapılı saç fırçaları saç tellerini zedeleyerek kırılmaya yol açar. Kullanılan fırçaların mutlaka doğal, sentetik olmayan ve yumuşak telleri bulunan fırçalar olması önemlidir. Aynı zamanda saçı parçalara ayırarak kademeli olarak taramak da kırılmayı önleyecektir.

Saç Kırıkları
Saç Kırıkları

Saç Uçlarını Besleyin

Saç kırıklarını önlemek için saç kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Hatta besleyici içeriği bulunan bakım kremlerinin düzenli olarak saç uçlarına uygulanmasıyla daha sağlıklı bir görünüm elde edilecektir.

Saç Kırıkları
Saç Kırıkları

Güçlü ve Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar
Doğal Yöntemlerle Saç Rengi Nasıl Açılır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.