Renk Psikolojisi

14.06.2020
109

Hayatımızda büyük önem taşıyan ; kombinlerimizde , ev dekorasyonun da ve çoğu ortamda aklımıza soru işareti bırakan renk psikolojisini ele alacağız bu makalemizde.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Kırmızı

Şüphesiz en çekici renktir. Albenisi fazla olan bu rengi ürün ambalajlarında da sıkça kullanırlar. Tutkuyu temsil eden bu renk; sıcaklık, enerji ve haraketlilik özelliklerine sahiptir. Bu rengi sıkça kullananlar, iyimser ve enerjik insanlardır. Sürekli bir hareket halinde oldukları için öfkeye çok vakitleri olmaz ama öfkelenirlerse şiddeti büyük olur. Aşkın ve yeni başlangıçların rengidir.

Mantıklı düşünceler barındırır içinde : güce sahip olmak, fiziksel güç, canlılık pozitif yönleriyken kaba, dik başlı, inatçı asabi düşünceler de negatif yönüdür. Dikkat çekici ve adrenalin düzeyini yükseltir.Bu rengin kahve ve siyah tonlara doğru yaklaşması şiddetinin daha kontrol edilebilir olmasını gerektirir. Rengin açık tonları sevgi dolu ve insancıl karakteri getirir. Ev dekorasyonlarına da çok yakışır ve eve haraketlilik katan, enerjisini yükseltir.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Pembe

Sevgi ve yardımseverlik güdüleri çok yüksek olan bu renk, kıskançlık ve kini barındıramayacak kadar yumuşak karakterlidir. Pembe renk kırmızı ile beyaz rengin evliliğinden doğar. Bu nedenle kırmızıdan hareketliliğini alırken beyaz renk saflığıyla bunu dengeler. Açık pembe rengin insanları çok çabuk kırılabilir. Parlak pembe neşe timsalidir. Sönük pembe ise asık/solgun yüz getirir. Renk psikolojisinde, pembe bir umut belirtisidir. Sıcak ve rahatlatıcı hislere ilham veren, her şeyin yoluna gireceği duygusu uyandıran olumlu bir renktir.

Araştırmalar, Çok miktarda pembeye maruz kalmanın sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabileceğini, ancak bu durumun insanlarda fiziksel zayıflık yaratabileceğini doğrulamıştır. ABD’de ceza almış ve hapishaneye düşmüş olan şiddetli saldırgan mahkumlar, belirli bir süre için pembe bir odaya yerleştirilerek başarılı bir şekilde yatıştırılırlar. Bu süre makuldür ve eğer uzarsa ters tepki doğurabilir.Pembeyi koyu mavi, koyu yeşil, siyah veya gri gibi diğer koyu renkler ile birleştirmek, pembeye güç ve incelik katar. Açık pembe tonlarındaki duvarlar, içindeki çocukla mutlu mesut yaşayan insanların seveceği bir oda görünümü sağlayabilir.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Turuncu

Kendine güveni tam, gülmeyi ve güldürmeyi seven insanların rengidir. Yüksek enerjiyi temsil eder. Bu rengin titreşimi yaratıcılık, içtenlik, mutluluk, olumlu bir perspektif getirir. Bu rengin insanları kendi kendilerine yetmeyi bilirler, cesur ve maceraperest bir yapıları vardır, sınırları vardır ve daima kendi çizdikleri yolu tercih ederler.Zor zamanlarda duygusal güç sağlar.

Hayal kırıklıklarından ve umutsuzluktan kaynaklanan olumsuz etkilenmelerden ve üzüntü verici durumlardan kurtulmaya yardım eder. Turuncu, iştahı açıcıdır. Mutfak masanızda daha fazla insanı tutmak istiyorsanız ortamı turuncu renkle donatın, onları uzun bir süre mutfakta tutar, konuşturur. Parlak tonları duvar desenlerinde çok hoş olacak ve oda sahibinin enerjisini yüksek tutacaktır.

Sarı

Sarı renk, beynin sol yarım küresini ya da başka deyişle mantıklı kısmını göstermek amacıyla da kullanılan bir renktir. Zekâ ve aklın rengidir, merak uyandırır. Sarı, konuşmayı ve iletişim kurmayı sevenlerin rengidir. Bu bağlamda iletişime dayalı mesleklerin gözdesi bir renktir. Sarı renk, duygusallıktan biraz uzaktadır.

Akıldan gelen fikirleri, kalpten gelen duygusal iletilere tercih edebilir. Sarı renk sizin en stresli zor anlarınızda işinizi daha da zorlaştırır. Burada hemen yeşil veya sarıya yakın açık turuncu renk dengenizi sağlar, sizi rahatlatır ve enerjinizi yükseltir.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Yeşil

Yeşil rengin, mavi ile sarının renklerin bir kombinasyonu olduğunu biliyor muydunuz? Bu bileşimdeki iki karışandan biri olan sarı renkten mental temizlik ve iyimserliği alırken, diğer karışan maviden ise sükûnet ve iç dinginlik özelliklerini almıştır. Böylece ortaya adına “yeşil” dediğimiz, başka renklerde olmayan umut ve ruhsal paylaşım ortaya çıkmıştır. Psikolojik sorunu yoksa herkes denge ve uyumu sever.

Renk psikolojisi açısından baktığımızda denge ve uyum kalbimizin ve duygularımızın, kalp ile beynin arasındaki uyum ve dengenin ta kendisidir. Yeşil renk insanın yüklü olduğu enerjinin düzenlenmesini sağlar. Duygusal olarak pozitif bir renktir. Bize sevme becerisi kazandırır. Yeşil renginin birçok tonu kişiye dinginlik, güven ve huzur verdiği için çalışma odalarında, psikolog kliniklerinde tercih edilen bir renktir.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Mavi

Stresi azaltır, sakinlik hissi, rahatlama ve düzen duygusu yaratır – sırt üstü uzanıp, parlak mavi bulutsuz bir gökyüzüne baktığımızda kesinlikle böyle sakin hissederiz. Metabolizmayı yavaşlatır. Maviden açık maviye doğru daha fazla özgürlük hissettirir. Mavi renk idealisttir. Mavi, ruhun, adanmışlığın ve dini çalışmanın rengidir.

Tefekkür ve duayı geliştirir. Öte yandan, mavi bağlılığı, aile ya da iş adanmışlığını da kapsar. Mavi için değişiklik yapmak zordur. Esnek değildir ve yeni, ya da farklı bir fikirle karşılaştığı zaman, onu dikkate alır, analiz eder, yavaşça düşünür ve sonra onu kendi kabul edilebilir gerçeklik versiyonuna uydurmaya çalışır. Mavi renk nostaljiktir. Geçmişte yaşanmakta olan, bugün ve gelecekte her şeyi geçmişte yaşanan deneyimlere bağlayan bir renktir.

Mor

Mor renk veya menekşe moru, duyguları manevi olarak sakinleştirirken, geleceği, hayal gücünü ve rüyalarımızı temsil eder. Ruhani yetenekleri ve ruhsal aydınlanmaya ilham verir ve geliştirir. Aynı zamanda bizi gerçekçi ve ayakları yere basan olarak tutar.Renk psikolojisi perspektifinden bakıldığında, mor renk ve menekşe moru, akıl ve duyguların uyumunu teşvik eder. Zihinsel dengeye ve istikrara katkıda bulunur. Akıl, mor renk etkisiyle ruhsal ve fiziksel dünyalar arasındaki düşünce ve etkinlik arasında bir bağlantı kurar.

Mor ve menekşe moru meditasyon uygulamalarını destekler. Mor renk veya menekşe moru, egodan yoksun, duyarlılığı ve şefkati teşvik eden koşulsuz ve bencil olmayan sevgiye ilham verir. Mor renk özellikle bilinçsiz zenginlik nedeniyle ortaya çıkan savurganlıkla ve savurgan yöneticilerle ilişkilendirilir. Mor renk güçlüdür. Saygı gerektiren bir zenginlik ve kaliteye sahiptir. Mor renk liderliğin iddialı ve kendinden emin yönünü taşır. Mor rengin fazlası, bazılarında depresyonu teşvik edebilir veya şiddetlendirebilir.

Bu depresif durumlara karşı savunmasız olanlar tarafından son derece dikkatli ve az miktarda kullanılması gereken bir renktir.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Turkuaz

Turkuaz rengi ve anlamı açısından baktığımızda, bu renk kalp ile konuşulan sözcük arasındaki iletişim hatlarını açmaya yardımcı olur. Hayattan zevk alma, samimiyet ve mutluluk sunar. Renk psikolojisinde, turkuaz, duygusal dengeyi ve dengeyi yaratan duyguları iyileştirir. Mavinin huzurunu ve sakinliğini, yeşilin dengesinden ve yükselen enerjisinden doğan ışınları yayar. Turkuaz, ruhsal stres ve yorgunluk dönemlerinde ruhlarımızı yeniden canlandıran, yalnızlık duygularını hafifleten bir renktir. İster bir duvarda ister kıyafetlerde olsun, turkuaz rengine odaklanmak zorundasınız.

Böylece, sakin ve yumuşak bir canlanma hissedersiniz. Çevrenizde, özellikle de acil durumlarda, net düşünmeye ve karar vermeye yardımcı olmak için turkuaz harika bir renktir. Turkuaz, toplum önünde konuşma yapanların sinir sistemini yatıştırır, konuşma ve ifadeleri üzerinde kontrol sağlamalarına, güven oluşmasına, konsantrasyon ve düşüncelerin netleşmesine yardımcı olan bir renktir. Turkuaz renk bazen uygulanmayan idealist ve duygusal tepkilerden uzak, aşırı serin, sakin ve toparlayıcı bir renktir.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Kahverengi

Yaşamda güven duygusu veren sahip olduğumuz mülklerin ve maddi birikimin rengidir. Kahverengi dostça davranışları ve ulaşılabilirliği ifade eder. Uygulamada pratik olmayı ve gerçekçi bir şekilde sadakat ve güvenilir bir ruh halini yansıtır. Renk psikolojisinde, kahverengi, dürüst, samimi ve içtendir. Her iki ayağın sağlam bir şekilde yere basması ile çalışkan ve güvenilirdir. Kahverengi renk güvence verir.

Sessizce ve kendinden emin. Kahverengi dikkat çekmez, arka planda kalmayı tercih eder. Kendi güvenli küçük dünyasında çalışmayı tercih eder. Bu kaygısızlık ve kendiliğinden oluş gibi tesadüflerden ve sürprizlerden hoşlanmadığı anlamına gelir. Kahverengi, yeşil ile birlikte gezegenimizdeki en baskın iki renkten biridir. Kahverengi, rahatlatıcı ve stabil, yeşil ise dengeleyici ve gençleştirici özelliklere sahiptir. Modern dünyanın stresiyle baş etmemiz için gerekenleri barındırır.

Gri

Bastırılmış bir renktir. Sessizdir ve gizlenmiştir.  Uyarmaz ve enerji vermez. Gençleştirmez veya heyecanlandırmaz. Gri renk, bir yandan muhafazakârdır; sıkıcı ve iç karartıcıdır, diğer yandan zarif ve resmi, ama asla göz kamaştırıcı değildir.

Gri, kontrol demektir. Temas ettiği diğer renkler üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Daha güçlü ve parlak renkleri aşağıya çeker ve daha yumuşak renkleri aydınlatır. Genellikle mavi, yeşil, pembe, leylak ya da sarı gibi diğer renklerin elementlerine sahiptir ve onları harekete geçirir.Gri renk ve anlamı ciddiyettir. Bazen karamsarlıktır. Ev duvarlarında can sıkıcı bir boya rengi olarak kullanılırsa evde muhabbet olmayabilir. Çocuk odalarında ise hiç kullanılmamalıdır.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Siyah-Beyaz

Siyah, bütün renklerin emilimi; beyaz, bütün renklerin yansıması olup tam olarak denk diyemesek de hayatımızda sıkça kullanırız.Siyah renk ciddiyetin, korumacılığın, asaletin temsilcisidir. Beyaz renk, saflığın, duruluğun ve asaletin temsilcisidir.

Siyahın kasvetli, karanlık bir havası; beyazınsa aydınlık, ferah bir havası vardır. Siyahı daha çok kıyafetlerde, kişisel eşyalarda kullanıp beyazı mobilyalarda ya da ev eşyalarında kullanabiliriz. Çünkü beyaz olduğu alana aydınlık bir görünüm verecektir.

Renk Psikolojisi
Renk Psikolojisi

Doğal Yöntemlerle Saç Rengi Nasıl Açılır ?
2020 İlkbahar – Yaz Modası
2020 Mayo – Bikini Modelleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.