Pratik Halı Temizliği

10.06.2020
132
Okuma Süresi: 2 dk, 29 sn

Evlerimizin vazgeçilmezi, temizliği yorucu olduğu eşyalarımızdan olan halının temizliğini bir çoğumuz belki halı yıkamacılarla çözüyoruz. Ama öyle anlar oluyor ki halı yıkamaya verip yıkanıp geri gelmesini bekleyecek kadar vaktimiz olmuyor. Yazımızda evde nasıl temizleyebiliriz ona bakalım.

Pratik Halı Temizliği
Pratik Halı Temizliği

Öncelikle belirtmeliyiz ki el ile halı silmeye geçmeden önce halı güzel bir şekilde süpürülmüş olursa her şey daha da kolaylaşır.

🌱 İhtiyacımız olan malzemeler
  • Sirke
  • Arap sabunu (alternatif olarak normal sabun rendelenmiş olarak da kullanabilirsiniz)
  • Temizlik kovası
  • Temizlik bezi

Sirke ve arap sabununu kovamızın içindeki suya karıştırmalıyız. Bezi hazırladığımız suyla ıslatıp halıyı bastırarak silmeliyiz. Halı ıslanacaktır ya da nemli kalacaktır. Daha sonra isterseniz normal suyla tekrar silebilirsiniz. Kuruması içinde olabildiğince odayı havalandırmalısınız. Sirkeli-arapsabunu su, özellikle sirke sayesinde dezenfekte edilmiş ve parlak olacaktır. Arap sabunu – sirke kokusunu sevmiyorsanız da endişelenmeyin bir süre sonra koku gidecektir. Daha hoş kokmasını isterseniz daha sonra durulama suyuna kokulu halı temizleyicisi, yüzey temizleyici… ekleyerek ilk temizlikten daha az bir enerji harcamasıyla silebilirsiniz.

Pratik Halı Temizliği
Pratik Halı Temizliği

Evde arap sabunu, sirke ya da benzeri ürün yoksa ve alırken de tek ürünle işiniz hallolsun isterseniz birçok markanın halı temizleme ürünleri var, şans verebilirsiniz ama özellikle bu salgın döneminde sirkeyi kullanmanız sizin çok daha yararınıza olacaktır.

Yapışan Lekelerden Korkmayın !

Her leke sıvı şeylerden oluşmuyor kimi zaman halıya yapışan ya da yapışkan kıvamda yiyecekler ya da nesneler de olabiliyor. Bu durumda dökülen ya da yapışan şeyi hemen çıkartmaya çalışmaktansa önce buz ile dondurup daha sonra çıkarmayı denemeliyiz. Böylelikle daha fazla bulaştırmadan kurtulmuş oluruz. Bu duruma en iyi örnek sakız ve şeker yapışmalarıdır. Özellikle evde çocuk varsa bu tür kazalarla daha fazla uğraşmamız gerekebilir. Bu gibi durumlarda naçizane tavsiyemiz halı örtüleri kullanmanızdır.

Pratik Halı Temizliği
Pratik Halı Temizliği
Bir Alternatif Daha Var.

Karbonatlı su bir diğer alternatifimiz. Karbonatlı su sayesinde de halının kirlerden, kötü kokudan ve bakterilerden arınması sağlanabilir. Kullanacağımız bezler de en az suya kattıklarımız kadar önemli. Halının uzun süre nemli ya da ıslak kalması istenmeyen bir durumdur bu yüzden ıslaklığı fazla tutmayan mikro fiber bezler tercih edilebilir. Eğer yapacağımız işlem halı yıkamaksa fırça tercihimiz de halıyı yıpratmamak adına yumuşak uçlu fırçalardan olmalıdır. Yapacağımız halı temizliğinde el hareketlerimiz dairesel olursa kirlere ulaşmamız daha kolay olacaktır.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Çözüm
Göz Altı Morluklarına Doğal Çözümler

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.