Midemizin İsyanı: Mide Yanması

28.05.2020
98
Okuma Süresi: 2 dk, 9 sn

Evlerimizde kaldığımız şu dönemde yemek yemek, yeni şeyler denemek, farklı tatlar tatmak için daha fazla vaktimiz var. Dikkat etmemiz gereken bir konu var, midemizin de dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

Mide ağrısı ve mide yanması gibi problemlerle sıkça karşı karşıya kalıyoruz bu durum hayat akışımızı olumsuz etkiliyor. 

Midemizin İsyanı: Mide Yanması 1 – mide yanmasi
Neden Midemiz Yanar? 


Yiyip içtiklerimiz yemek borumuz sayesinde midemize gider. Yemek borusunun sonu ve midenin başlangıcı arasında kapakçık vardır. Bu kapakçık mide asidimizin yemek borumuza kaçmasını önleyen duvar görevindedir. Bu kapakçık düzgün çalışamazsa mide asidi yemek borusuna kaçarak iç duvarını tahriş eder. Bu durum da ağrı ve yanmaya sebep olur. Eğilip-kalkma ya da yatar pozisyonda daha fazla hissedilebilir.
Uzak Durulması/Daha Az Tüketilmesi Gereken Şeyler Neler ?


-Domates ve ürünleri

-Alkol 

-Turunçgiller

-Kahve

-Yağlı ve çok baharatlı yiyecekler

-Fazla kilo almak

-Karın bölgemizi sıkan kıyafetler giymek

-Sigara 

Midemizin İsyanı: Mide Yanması 2 – mide yanmasi 2


Ne Yapabiliriz?


Öncelikle, bu durumun sağlık sorunu olduğunu ve dikkate alınmadığında ya da uzun süre devam etmesi halinde sağlık kuruluşlarına başvurulmaması durumunda basit gibi gelen bir mide yanmasının ülser gibi daha ileri düzey bir rahatsızlığa dönüşebileceği unutulmamalı. 


-Asidik yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durmalıyız

-Acılı şeyleri tercih etmemeliyiz. Hatta baharatlarla da aramıza mesafe koymalıyız.

– Öğünümüzü dışarıda yememiz gerekiyorsa imkânımız varsa ev yemekleri yapan lokantalarda çok yağlı ve baharatlı olmayan yemeklerden tercih edebiliriz. Hazır ve dondurulmuş yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalıyız. Tercihimiz hazır yiyecekler olacaksa kızartmalardan, ketçap, mayonez gibi soslardan, salatada ise sirke soslarından kaçınmalıyız.

– Çay içeceksek demli içmemeye, kahve yerine maden suyu ya da bitki çayları tercih etmeye özen göstermeliyiz.

– Tatlı seçimlerimiz çikolata ağırlıklı ya da şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları (meyveli tart gibi) olmalı.

– Kahvaltıda pide ve poğaça yerine tam buğday ekmeği tercih edilebilir. Meyve suyu içmeyi seviyorsanız tercihiniz portakal-mandalina suları yerine elmalı şeftalili karışımlar olmalı. 

-Deniz ürünleri genellikle mide yanmasına sebep olmaz ama yine kızartma türlerinden uzak durulmalı.Bunlara ek olarak da dereotu, kimyon, yaban turpu, maydanoz, rezene, tarhun, mercanköşk, tarçın, zencefil ve kakule gibi bitki ve baharatlarını yemekler de kullanmayı deneyebilirsiniz. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.