Koronavirüs Pandemisi ve Ülkemizde Yetişen Şifalı Bitkiler

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs Pandemisi; tüm insanlığı tehdit eden, insandan insana hızla bulaşan ve yüksek ölüm oranına sahip bir salgın halini almıştır. Virüsün hızla mutasyona uğraması sebebiyle ortaya atılan antiviral ilaç adayları da başarı sağlayamamaktadır. Halihazırda yeni ilaç formülasyonları ve denemeleri devam etmektedir. Bu aşamada, bitkisel ilaç dediğimiz geleneksel halk tıbbında kullanılan şifalı bitkilerin pek çok hastalığa karşı ilaç geliştirilmesinde kullanılabilecek potansiyele sahip oldukları ortaya konulmuştur. Hatta Çin’de bitkisel ilaçların klinik olarak incelenmesi önerilmiştir.

24.05.2020
303

Ülkemiz, farklı iklim ve toprak koşulları ve üç farklı bitki coğrafyasının kesişme noktasında olması sebebiyle derin etnobotanik  birikime ve biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bu durumda aslında ülkemiz doğal bir eczane olarak degerlendirilmelidir. Bu doğrultuda; ülkemizde halk hekimliğinde geniş ölçüde bilinen ve kullanılan, antimikrobiyal aktiviteye sahip, bağışıklık sistemini güçlendiren ve özellikle antiviral özelliği kanıtlanmış çeşitli bitkileri bu yazımızda sizlere sunmaya çalışacağız.

Laden (Kaya Gülü)

Koronavirüs Pandemisi ve Ülkemizde Yetişen Şifalı Bitkiler 1 – laden bitkisi 2

Aromatik, uyarıcı ve balgam söktürücü özelliği olan bu bitki aynı zamanda kanamayı durdurmakta ve antibiyotik etkiler göstermekte oldukça başarılıdır.  Mukus salgısını arttırıcı ve ishal kesici özelliğe de sahiptir. Aynı zamanda parfümlerde, unlu mamullerde, alkolsüz içeceklerde, dondurmalarda ve şekerlerde aroma verici olarak kullanılır.

Meyan Kökü

Koronavirüs Pandemisi ve Ülkemizde Yetişen Şifalı Bitkiler 2 – meyan koku 2

Baklagiller familyasından olan bu bitkinin toprak altındaki kökleri halk hekimliğinde yıllardır kullanılmaktadır. Bitkinin taze ve kurumuş kökleriyle kaynar su ile tüketilebilen parlak siyah renkli, tatlı lezzetli “meyanbalı” isimli gıda ve ilaç sektöründe kullanılan doğal ham madde üretilir. Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, öksürük kesici etkilere sahip olmakla birlikte astım, bronşit, ülser ve alerjik şikayetlerde de kullanılmaktadır. (Hamilelerin, anemi hastalarının, böbrek hastalarının ve yüksek tansiyonu olanların kullanmamaları önerilir.) 

Zeytin Yaprağı

Koronavirüs Pandemisi ve Ülkemizde Yetişen Şifalı Bitkiler 3 – zeytin yapragi 2

Eski çağlardan bu yana halk hekimliğinde kullanılan zeytin, hipertansiyona karşı kullanıldığı gibi idrar arttırıcı, ateş düşürücü, iştah açıcı ve kabızlığı karşı da kullanılmaktadır. Zeytin yaprağından farklı ilaç formülasyonları oluşturularak birçok virüsün neden olduğu enfeksiyonlarda viral semptomları azalttığı gözlemlenmiştir.

Kekik Çeşitleri

Koronavirüs Pandemisi ve Ülkemizde Yetişen Şifalı Bitkiler 4 – kekik 1

Ülkemizde kekiğin birçok türü yetişmektedir. Kekik yağı güçlü bir antioksidan kapasiteye sahiptir. Kekik bitkisinin uçucu yağı ile oluşturulan bileşiğin bazı virüslere karşı antiviral aktivite sonucunda doğal bir dezenfektan olabileceği gözlemlenmiştir.  Aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılmaktadır.  Öksürük, üst solunum yolları iltihabı, bağırsak hastalıkları ve sinir sistemi zafiyetleri tedavisinde sıkça kullanılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.