Kegel Egzersizleri ve Kadınlara Faydası Nedir?

15.08.2020
129


Kadınlarda pelvik kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizlere kegel egzersizi adı verilmektedir. Bu egzersizin gerekli olmasının sebepleri çok çeşitlidir. Doğum sonrası cinsel organın genel görüntüsünün değişmesi ve kendini salması sonucu ortaya çıkan problemleri ortadan kaldırmayı amaçlar. Aynı zamanda bu egzersizler doğum sonrası psikolojik destek almayı azaltır ve kişinin kendiyle barışık kalmasını sağlar. Kadınlar doğum sonrası egzersizi olarak kegeli sıklıkla tercih ederler. Sebebi bilinmeyen idrar kaçırma problemlerine çözüm olarak görülmektedir. Bu problem hayat kalitesini oldukça düşürmekte ve sosyal anlamda kişiyi aşağı çekmektedir. Kegel egzersizleri mesaneyi güçlendirmenin yanı sıra, cinsel ilişki esnasında daha fazla zevk almayı sağlar. Doğum sonrası gevşeyen kasların toparlanmasını sağlayan egzersizler cinsel yaşantıyı destekler niteliktedir. Bu sorunları aza indirmek ve hatta ortadan kaldırmak için kegel egzersizlerinin yapılmasında önem vardır. Kegel egzersizlerini yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Egzersizlerin doğru ve düzenli olarak yapılması gerekir.

Kegel Egzersizler Nasıl Yapılır?
Kegel Egzersizler Nasıl Yapılır?


Kegel Egzersizler Nasıl Yapılır?


Doğum sonrası egzersizi olarak da bilinen bu egzersizin etki göstermesi için doğru ve istikrarlı şekilde yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak yapılan egzersizler pelvik kaslarının güçlenmesinde etkili olacaktır. Kengel egzersizi fizyolojik olarak etki sağlamayı başaran bir egzersiz türüdür. Vücudun tüm kaslarının çalışmaya ihtiyacı vardır. Çalışan tüm kaslar bize olumlu dönüş sağlar. Peki kengel egzersizi nasıl yapılır?
Kegel egzersizini ilk yapabileceğiniz zaman idrar boşaltma esnasıdır. Bu esnada idrarı yaparken pelvik kaslarını sıkarak idrarınızı durdurun ve on saniye kadar tutmaya çalışın. Daha sonra pelvik kaslarını serbest bırakarak mesanenizin tamamını boşaltın. Bunu gün içinde idrara çıktıkça tekrarlamanızda fayda var. Egzersizlerden yüksek oranda fayda sağlamak için doğru kas grubunu çalıştırmalısınız. Çoğu kadın pelvik kaslar yerine karın kaslarıyla bu egzersizleri yapmaya çalışır ancak başarılı olamaz. Pelvik kasın yerini tespit edebilmek için yine mesane boşaltımı zamanını kullanın. İdrarınızı hızla bıraktığınızda onu aniden kesmeye çalışın. Hissettiğiniz kasılma pelvik kasınızdır. Pelvik kasını bulana dek idrarı durdurmaya çalışın. Kegel egzersizini doğru yaptığınızı anlamak için kendinizi dinleyin. Egzersiz sonrası karın ağrısı hissetmemelisiniz. Bu durum pelvik kaslarının değil karın kaslarınızı çalıştırdığınızı gösterir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.