Kazancın Laneti: Kaybetme Korkusu

30.05.2020
122

Çoğu zaman ikili ilişkilerde vücut bulan, toplumsal bir hastalığımız haline gelmiş, çeşitli sendromlara yol açan kaybetme korkusu, az/çok her bireyde bulunur. Kişi en değer verdiği soyut veya somut varlıklarını kaybetmekten korkar.

Kazancın Laneti: Kaybetme Korkusu 1 – kaybetme korkusu nedir

Kısaca birkaç örnek vermek gerekirse;
• Aile bireylerinin kaybından korkmak.
• Ruh eşini kaybetmekten korkmak.
• Başkası tarafından terk edilmekten korkmak.
• İşinden veya iş yerindeki konumunun kaydırılmasından korkmak.
Diye kısaca sınıflandırabiliriz.
Aslında korkularımız kazancımızla başlar. Bir olguyu kaybetmenizin korkusu kazanma yolunda çektiğiniz zorluklardan geçer. Elde ettiğiniz olgunun ne uğraşlarla bu safhalara ulaştığını düşüncenizde var ettiğiniz, sürece korkunun şiddeti de artacaktır. Günümüzde kaybetme korkusu sıkça kurduğumuz ikili ilişkilerde karşımıza çıkmaktadır.


Ünlü Psikolog Gay Hendricks’in kitabında yer vermiş olduğu “Endişe barındıran bütün düşünceler ve duygular, kendini engellemekten başka bir şey değildir.” Sözünden de anlayacağınız üzere kaybetme korkusunun bize avantajından çok dezavantaj sağlayacağı görülmektedir. Kaybetme korkusuna bulaşan bir insan ister istemez kendisini bir kısır döngünün içinde bulur. Endişelendikçe daha çok bağlanmaya, kaybetmekten korktuğu kişiyi vazgeçilmez olarak tanılayıp ve bundan daha çok korkmaya başlamasından ibarettir.


Kaybetmekten Korkmayın!
Hayatınızın en noktasına yerleştirdiğiniz kişilerin ilgisiz davranışlarına sırf kaybetmekten korkuyorsunuz diye daha ne kadar sabredeceksiniz? Sizce de birilerine vazgeçilmez olmadıklarını ispatlamanızın zamanı değil mi?
Saplantılı bir kişilik değilseniz eğer, uçmak için can atan bir martıyı kafese kapatmak ya da kuyruğundan kanadından çekiştirerek elinizde tutmaya çalışmak gibi bir kötülük etmek istemezsiniz. Sizin toprağınızda köklerini derinleştiremeyecek, çiçek açamayacak kimseyi tutamazsınız. Onlar gitsin ki toprağınızın bitkisi gelsin. Herkes bir gün gittiği yolun sonuna gelecektir. O yüzden kaybetmekten korkmayın.


Unutmayın!
Konu ne olursa olsun her kazanç bir kayıp olabileceği gibi, her kayıpta hayatınıza yeni bir kazanç sağlayabilir.
Korkunuzun biraz daha arttığı, günlük yaşamınızı etkilediği durumlarda psikoterapilerin faydası vardır. Psikolojik yardım almak, korkunun sebeplerini araştırmak ve korkunun üzerine gitmek bu durumda faydalı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.