İlaç Değil Adeta İksir: Kantaron Yağı Faydaları

26.05.2020
109

Eski çağlardan bu yana bitkiler insan sağlığının iyileşmesinde önemli bir yer tutmaktadır. İşte, bu bitkilerden biri olan ve Antik Yunan zamanına kadar uzanan iç ve dış hastalıkları tedavi etmede oldukça etkili bir bitkiyi tanıtacağız bugün: Sarı Kantaron…  Halk arasında; Binbir Delik Otu, Yara Otu, Kanotu, Mayasıl Otu, Kuzukıran gibi adlarla bilinmektedir. Ayrıca ülkemizde 84 türü yetişmektedir.

İlaç Değil Adeta İksir: Kantaron Yağı Faydaları 1 – kantoron yagi faydalari

Literatürde adı Hypericum olarak geçmektedir. Yani Yunanca “Huper” ve “eikon” sözcüklerinden oluşmaktadır ve “doğaüstü” anlamı taşımaktadır. Bu bitkiye bu ismin eski çağlarda, mistik ve sihirli güçlere sahip olduğuna inanıldığı için verildiği tahmin ediliyor. Nasıl inanılmasın ki! Kanser, şeker hastalığı, depresyon, kronik romatizma, mide ülseri, mide-bağırsak hastalıkları, karaciğer-safra rahatsızlıkları, sarılık, bronşit, dizanteri, boğaz enfeksiyonları, soğuk algınlıkları, antiseptik ve en yaygın kullanımıyla yara ve yanık tedavisinde kullanılan adeta tek başına eczane görevi görmekte olan bir bitkidir.

Bu yazımızda; yanık ve yara tedavisinde kullanılan Kantaron yağı yapımından bahsedeceğiz. Her evde bulunması gereken, adeta ilaç değil iksirdir. Kantaron yağı yapımı için hakiki zeytinyağına ihtiyacımız vardır. Market raflarından aldığımız yağlarla yapmamamız gerekiyor. Mümkünse el emeği, göz nuru sıkılan zeytinyağlarını tercih etmeliyiz. Bir demet Kantaron çiçeği yarım kiloluk bir kavanoz kantaron yağı yapmamız için yeterli olacaktır.

Yapılışı

1.Kantaron çiçeklerini güzelce yıkayıp kurutun.

2.Çiçekleri dallarından ayırın ve bunu yaparken metal alet kullanmadan mümkünse elinizle yapın.

3.Çiçekleri kavanoza alın ve üzerine saf, hakiki zeytinyağını ekleyin.

4.Kavanozun ağzını tülbentle sıkıca kapatın ve güneşe koyarak 5 gün kadar bekletin. Güneşin de etkisiyle çiçeklerin özleri yağa hızla geçecektir.

5.Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve 45 gün kadar güneşte bekletmeye devam edin. Gözlemlediğiniz takdirde çiçekteki özlerin yağa geçerek nasıl kırmızı renge dönüştüğünü görebilirsiniz. Bu renk yağın kullanıma hazır olduğu anlamına geliyor.

6.Kantaron yağınızı süzüp koyu renkli bir şişeye koyarak karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

UYARI: Kantaron bitkisinin; kullanım miktarına, saklama koşullarına, kullanılacağı hastalık tiplerine ve kullanım sıklığına uyulduğu müddetçe belirli bir yan etkisi görülmemektedir. Fakat alerjik reaksiyon gösterebilecek hassas cilde sahip olan kişiler önce ciltlerinin ufak bir bölümüne yağı uygulayarak kendilerini test edebilirler. Şayet bir reaksiyon göstermiyorsa rahatlıkla kullanmaya devam edebilirler. Ayrıca; ciltte tahribata ve lekelenmeye sebep olabileceğinden sürdükten sonra lütfen güneşe çıkmayınız. Sağlıkla kalınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.