İnternetten Alışverişe Dikkat !

29.05.2020
203

Tüm Dünyayı etkisi altına alan covid-19 ile savaşılırken aynı zamanda psikolojik savaş verilen şu zor günlerde online alışverişe talepler oldukça yoğunlaştı. Ülkemizde ilk vakalar görülmeye başladığında kitap satışlarında %32 oranında artış görünürken ev dekorasyonuna ve çiçek satışlarına ilgi oldukça arttı.

İnternetten Alışverişe Dikkat ! 1 – internetten alisveris

Covid 19’dan önce internetten alışverişi güvenli bulmayan büyük bir kısım bulunmaktaydı. Online alışverişten mağduriyetini dile getirmek için çeşitli haber programlarına ulaşan, gazetelerde, bazı haber siteleri yollarıyla kamuoyunda yer almasıyla birlikte vatandaşlar sanal alışverişi güvensiz bulmaya devam ettiler. Genelde kredi kart bilgilerinin kopyalandığını düşünen büyük bir kesim bulunmakta. Eğer kart bilgilerinizin kopyalanmasından yana korkunuz var ise kapıda ödeme veya EFT yöntemi ile de alışveriş yapabilirsiniz.

 Peki internet alışverişleri oldukça güvenli mi? Güvenli alışveriş için nelere dikkat etmeliyiz?

  • Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikasına sahip olmasına dikkat edin. (SSL nedir?)
  • SSL, server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. En bilinen kullanımı ise, web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir.
  • Ödemenizi yaparken 3D Secure yani SMS onay kodu ile alışverişinizi tamamlayın. SMS onaysız işlemlerden kaçının. Ödeme sırasında mutlaka SMS onayı alın.
  • Şahsi olmayan hiçbir tarayıcıya kart şifrenizi ya da kart bilgilerinizi kesinlikle kaydetmeyin. Kaydettiğinizi fark ettiğiniz durumlarda tarayıcılardan şifrelerinizi acilen kaldırın.
  • Online alışveriş sitelerine kart bilgilerinizi kaydetmeyin, kaydettiğiniz takdirde siteye giriş yapan kişi adınıza sipariş verebilir. Ciddi mağduriyetler yaşayabilirsiniz. Fiziksel olarak sahip olmadığınız bir ürüne ücret ödemiş olursunuz.
  • Alışveriş yapacağınız sitenin mutlaka yorumlarını ve şikâyet bildirimlerini gözden geçirin.
  • Sitenin tanınmış ve herkes tarafından bilinen bir site olmasına dikkat edin. Tanınmış site alışverişlerinde genelde şikayetlerinize daha kısa sürede dönüş yapılır ve mağduriyet yaşamazsınız.
  • Alışveriş yaptığınız siteden size gelen fatura, fiş, teslim belgesi ve dekontlarınızı kesinlikle saklayınız, onlar sizi yasal olarak haklı çıkaracak belgelerdir. Normal yaşantımızda fiziki alışverişlerimizde de iade ve değişim sürecinde sizlerden fiş almadan işlem yapmıyorlar. Bu bakımdan online alışverişte de faturalarınız olmadan iade, değişim yapamazsınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.