İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler Nasıl Anlaşılır?

24.06.2020
102
Okuma Süresi: 2 dk, 24 sn

“İlişkilerde karşılıklı beklentiler nasıl karşılaşır?” sorusu birçok insanın cevaplarını merak ettiği ve bulmakta zorlandığı sorulardandır. İlişkinin temel dinamiklerinden biri de karşınızdaki kişiyi iyi tanıyabilmekten geçmektedir.

İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler
İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler

Siz karşınızdaki kişiyi tanımak ve anlamak için çaba harcadığınızda, karşınızdaki kişi de sizi tanıyıp anlamak adına çaba sarf edecektir. Beklentilerden bahsedilecek olursa partnerinizin hal ve hareketleri, konuşma tarzı hatta ses tonu dahi beklentilerini açıklayan detaylar olacaktır. Empati kurma yetisine sahipseniz partnerinizin beklentilerini öngörmeniz kolay olacaktır fakat bu tarz güçlü bir yetiye sahip değilseniz belirli konuları masaya yatırarak incelemek beklentileri anlamak açısından size yardımcı olabilir.

Partneriniz Size Karşı Soğuk Bir Tutum İçerisinde Olabilir

Eğer partneriniz bir süredir size karşı soğuk davranışlar sergiliyorsa burada sizden bir talebi olduğunu ve beklentilerini karşılayamadığınızı anlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda partnerinizle iletişime geçerek sakin şekilde beklentiyi anlamaya çalışabilirsiniz. Sizden beklentisini dile getirmiş fakat bir dönüt alamamışsa bu beklentiyi neden karşılayamayacağınızı ona dikkatli kelime seçimleri yardımıyla aktarmalısınız.

Sağlıklı iletişim kurmak ilişkinin yanlış anlaşılmalara meyil veren kısmını dengeleyecektir ve ilişkinin yıpranmasının önünü kapatacaktır.

İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler
İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler

Partneriniz Size Karşı Öfkeli Bir Tutum İçerisinde Olabilir

Bir süredir partnerinizin ses tonunda, hal ve hareketlerinde bir öfke ve kızgınlık seziyor olabilirsiniz. Bu da partnerinizin sizden bir beklenti içerisinde olduğunun göstergesi olabilir. Partnerinizi bir konuda hayal kırıklığına uğratmanız da aynı öfkeli tutumu tetikleyecektir. Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz biraz düşünmenizi ve partnerinizle birbirinizden beklentilerinizi değerlendirmenizi önerebiliriz. Yaptığınız bir hatayı fark etmiş iseniz partnerinizden özür dileyerek başlayabilirsiniz. “Yaptığım şu davranışın yanlış olduğunu fark ettim, özür dilerim.” benzeri bir özür cümlesi partnerinizin size karşı yumuşamasını sağlayacaktır.

İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler
İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler

Partnerinizle Açık İletişim Kurma Yolunu Seçmelisiniz

Günbegün partnerinizin hareketlerinde değişim sezmeye çalışmak istemiyorsanız empati kurma yolunu önemsemelisiniz. Henüz ilişkinin ilk zamanlarında partneriniz ile yapacağınız birbirinize karşı şeffaf olma talebi bu tarz beklenti algılayamama problemlerini engelleyecektir.

Kendinizden yola çıkarak partnerinize karşı tutumlarınızda güven ve sevgiyi net bir şekilde aktardığınızda iletişim problemiyle ilgili önemli bir adım atmış sayılacaksınız. Açık iletişim ile ilişkiler daha sağlıklı bir zemine oturarak ilerleyecektir.

İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler
İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler

İlişkilerde Güven Problemi ?
Karşınızdakini Etkilemenin 10 Etkili Yolu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.