İlişkilerde Güven Problemi

23.05.2020
227

Her ne kadar insan hayatını zora sokan ve hatta bazen yaşantımızı çıkmaza itebilen bir sorun olsa da aşılabilecek bir durumdur.

Öncelikle beynimizin içinden geçen küçük fısıltıları duymamazlıktan gelip ön yargılarımızdan kendimizi soyutlamamız gerekir. Geçmişde yaşamış olduğumuz tatsız olayları her zaman yaşayacağız anlamına gelmediğini idrak etmeliyiz. Sürekli en kötüsünü düşünmek yerine alışılmış bir deyim olacak ama bardağın dolu tarafına bakmamız gerekir. Kendimize inandığımız kadardır karşımızda ki. Aksi bize hayata dair inanç kaybına ve enerji yitikliğine yol açar. Herşeyin altında bir şey aramaktansa oluruna bırakıp anı yaşamalıyız. Yoksa kaybettiğimiz sadece karşımızda ki olmaz , kayıp zamanımızı da kafamıza takmış oluruz. Biz kendimizi birilerinden ya da bir şeylerden korumak için kendi içimize kapanırken etrafimızda olup bitenleri kaçırır, yaşantımıza geç kalabiliriz. Sonrasında yasadigimiz hayatın kime ait olduğuna dair girdaplı düşüncelerde yaşam savaşı vermeye başlayabiliriz. Bu durum baskalarina olan güvensizlikten evrilerek kendimize ve hayata olan güvenimizi yitirilmesine dönüşebilir. O durumda verdigimiz savaşın gazisi olarak ayrılır ve kurduğumuz küçük dünyada yalnızlaşırız.

İlişkilerde Güven Problemi 1 – iliskilerde guven problemi 1

Evet , belki kimseye güvenmemeniz ve hatta hayatınıza kimseyi almamanız sizleri güçlü bir birey yapabilir. Lâkin sizi güçlü yaptığı kadar kırılgan da yapar. Burda devreye empati girer. Kendi düşüncelerimizi bir kenera bırakıp onun gözünden kendimizi görmemiz gerekir. Belki de güvenilmeyecek olan benliğimizdir.

Son olarak ;

Etrafımıza duvar örmek yerine karşımızdaki ile iletişime geçmeliyiz. Unutmamalıyız ki güzellikler beklenmedik anda gelir, ay güneşin doğacağını bilmez ama biz biliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.