Madde 1 : Empati İle Partnerinizi Tanıyın

07.07.2020
15
Okuma Süresi: 2 dk, 24 sn

Empati eş duyu anlamına gelen, kendini karşısındakinin yerine koyarak düşünme, karşısındaki kişinin düşünce ve duygularını sezebilme, anlayabilme yetisi olarak tanımlanabilir. İlişkilerde empati kurabilme, uyumlu bir birliktelik için gereklidir.

İlişkilerde Empati
İlişkilerde Empati

Sağlıklı, güzel giden ilişkileri gözlemlediğimizde; karşılıklı olarak  partnerlerinin duygularını sezinleyebilen  ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilen  kişilerin kurdukları ilişkiler olduğunu görebiliyoruz.

Empati İle Partnerinizi Anlayın

Nasıl Empati Kurabiliriz?

Öncelikle empati kurabilmek  sizin karakterinizle yakından ilişkilidir. Narsist yapıda olan insanlar,  karşısındaki kişinin duygularını çokta önemsemeyeceklerdir. Bu da ilişkilerin sağlıklı yürümemesine sebep olacaktır. Empati kurabilmek,  partnerinizin yaşadığı duygu durumlarını hissedebilmeyi ve içselleştirmeyi gerektirir. Sadece empati kurmak yetmez, empatik davranarak karşı tarafa bunu hissettirmeniz gerekmektedir. Eğer bunu başarabilirseniz, yaşadığı iyi ya da kötü durumları anladığınızı hissettirerek  destek olabilirsiniz. Anlaşıldığını hisseden eş paylaşmaya açık olacaktır. Bu da sağlıklı bir ilişki için sağlam temeller atılması anlamına gelir.  Örneğin iş yerinden sıkıntılı bir şekilde eve dönen eşinizin, her zaman olduğu hali dışında bir durumu olduğunu gözlemleyebilmeli, sıkıntılı halini fark ettiğinizi ve anlatmak isterse dinleyebileceğinizi söyleyebilmelisiniz.

İlişkilerde Empati
İlişkilerde Empati

Sinirli halde bağırıp çağıran partnerinize karşı aynı şekilde bağırıp çağırmak ilişkinin çıkmaza girmesine sebep olabilir. Bunun yerine empati kurarak  sakin kalabilmek, ” sinirli olduğunu anlıyorum, sakinleştiğinde konuşarak sorunu çözebiliriz.” şekilde yaklaşımda bulunmak gerginliği azaltacak ve uzlaşmacı bir tavır içinde olduğunuzu fark ettirmenizi sağlayacaktır. Empati kurmak demek duygudaş olmak anlamına gelir. Burada önemli olan duygularını anlıyorum, hissettiklerini bende hissediyorum mesajı vererek, partnerinizle bir bütün olduğunuzu fark ettirebilmektir. Gösterdiği bir başarı karşısında kendisiyle gurur duyan partnerinizin,  bu mutlu halini fark ederek ” ben de seninle gurur duyuyorum.”  diyebilmek ya da başarısızlığı karşısında kendini kötü hisseden eşinizin üzüntüsünü fark ederek  yüreklendirebilmek, empati kurabilmeyi gerektirir.

İlişkilerde Empati
İlişkilerde Empati

Karşılıklı Empati Olmazsa Olmaz

Empati kurmak duygusal bir beceridir ve ilişkilerde sadece bir kişinin bu beceriye sahip olması, o kişinin duygusal olarak yıpranmasına sebep olabilir. Sadece tek yönlü  anlayış içinde olan ilişkiler sağlıklı bir birliktelik sayılmayacaktır. Belkide birlikteliğe başlamadan önce partner adayınızı  bu konuda değerlendirmeli, benzer kişilik özellikleri içinde olduğunuz kişileri partner olarak seçmelisiniz.

İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler Nasıl Anlaşılır ?
Karşınızdakini Etkilemenin 10 Etkili Yolu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.