Tek Bir Yalan Yüzünden İlişki Sonlanır mı?

02.07.2020
170

İlişkilerimizin vazgeçilmez konusu yalan ve dürüstlük. Sevgilimizle, arkadaşlarımızla dürüstlük üstüne sık sık konuşur, yalandan nefret ettiğimizi üstüne basa basa vurgularız.

Tek Bir Yalan Yüzünden İlişki Sonlanır mı?
Tek Bir Yalan Yüzünden İlişki Sonlanır mı?

Ne var ki günlük hayatta olduğumuzu söylediğimiz kişi kadar dürüst davranmıyoruz. Arkadaşınız giyimi veya saçı ile ilgili fikrinizi almak istese ona ne kadar dürüst olursunuz? Ya da şöyle soralım: Uyumlu ilişkiler sürdürmek için katı bir dürüstlük her zaman gerekli mi? Yoksa zararlı mı?

Burada en önemli faktör yalanın ne amaçla söylendiğidir. Bizi yanıltmaya ve manipüle etmeye yönelik söylenmiş yalan ile bizi üzmemek adına gerçeklerin yumuşatılarak söylenmesini birlikte değerlendiremeyiz. Karşımızdaki muhatabımızdan kırıcı olmaya rağmen bir dürüstlük talep etmek de ilişkilerin yıpranmasına neden olabilir ve iletişimin sürdürülmesini imkansız hale getirebilir.

Tek Bir Yalan Yüzünden İlişki Sonlanır mı?
Tek Bir Yalan Yüzünden İlişki Sonlanır mı?

Tek Bir Yalan Yüzünden İlişki Sonlanır mı?

Yalana İten Nedenler Önemli Mi?

Ciddi konularda yalanla karşılaşırsak nasıl tepki vermek gerekir? Örneğin, sevgiliniz size yalnız başına gittiğini söylediği tatile aslında kalabalık bir grup ile beraber gittiyse, ya da finansal konularda size yanıltıcı bilgi verdiyse tepkiniz nasıl olurdu? Ani tepkiler ve fevri davranışlar ilişkilerimizi istemediğimiz halde yıpratabilir. Bu noktada muhatabınızı yalana iten gerekçeleri düşünmek daha doğru bir karar vermenize yardım eder. Sizden uzak bir tatil her zaman gizli amaçlar taşımıyor olabilir. Ya da maddi durumu ile ilgili duyduğu güvensizlik muhatabınızı yalana itebilir. Esas gerekçenin sizi kandırmak olmadığını düşünüyorsanız, daha toleranslı davranabilirsiniz. Daha iyisi yalana iten sebepleri açıkça konuşabilir ve ilişkinizin dürüstlüküzerine kurulması için gereken adımları atabilirsiniz.

Tek Bir Yalan Yüzünden İlişki Sonlanır mı?
Tek Bir Yalan Yüzünden İlişki Sonlanır mı?

Bir diğer dikkatli düşünülmesi gereken husus ise, muhatabımızın yalan alışkanlığı olup olmadığıdır. Yalan belli bir duruma mahsus olarak bazı hallerde anlaşılabilse bile, karakter özelliği haline geldiğinde taviz verilmemesi gereken bir durumdur. Kişilik haline gelen yalancılık genellikle özgüvensizlikten kaynaklanabilir ve bu kişilerle güçlü ilişkiler kurmak oldukça zordur. Sözüne güvenemeyeceğimiz biri ile ne paylaşabiliriz ki?

Ancak genel olarak güven duyduğunuz partnerinize fevri tepkiler göstermek yerine ona güveninizi açıklayabilir ve size dürüst davranmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle gerçek güven dolu bir ilişki için ilk adımı atabilirsiniz. Unutmayın, emek verilmeyen hiçbir kazanç kalıcı değildir. Aynı zamanda beklediğiniz dürüstlüğü siz de sunduğunuza emin olmalısınız.

İlişkilerde Güven Problemi
İlişkilerde Karşılıklı Beklentiler Nasıl Anlaşılır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.