Hamileyken Spor Yapılır Mı ?

30.06.2020
56
Okuma Süresi: 2 dk, 21 sn

Hamile adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de spor yapmak konusudur. En başta sağlık durumu ve doktor onayı gerektiren bir durumdur. Doktor kontrolü ile birlikte yapılmalıdır. Hamileliği sağlıklı geçen kişilerde ve bebeklerinde sporun oldukça faydası görülmüştür.

Hamilelikte Spor
Hamilelikte Spor

Hamileyken Spor Yapılır Mı ?

Bazı anne adaylarının ilk 3 aylık süreçte daha hafif tempolu hareketler yapması önerilir. Küçük hareketlerle yürüyüş, yoga ya da pilates gibi nefes geliştirici sporlara yönlendirilir. Dinginlik, huzur ve nefes kontrolü öğretilir. Sağlıklı geçen ilk 3 ayın sonunda daha ileri gidilerek spora tam anlamıyla başlanabilir. Ancak vücudu zorlamadan, uygun egzersizlerle sürece devam edilebilir. Ani ve denge kurmaya odaklı hareketlerden kaçınarak daha sakin ve geliştirici spor yapmak gerekir. Özellikle nefes kontrolü sağlayan, karın ve bacak kasları geliştiren sporlar doğumu kolaylaştırır. Kasılmaları ve ağrıları azaltmada daha rahat bir süreç sağlar. Keyif veren bu egzersizler daha enerjik ve mutlu hissetmenizi de sağlar. Bu vasıtayla bebeğinizin de mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlamış olursunuz.

Hamilelikte Spor
Hamilelikte Spor

Doğru Spor Anne ve Bebeğin Sağlığı İçin  Faydalı

Yapılan araştırmalarda hamilelik sürecinde spor yapan annelerin bebeklerinde diğer bebeklere oranla kalp atışı, sindirim sistemi çalışması gibi birçok faktörün daha sağlıklı olduğu görülmüştür. Daha pozitif, zinde ve sağlıklı olmanızı sağlayan spor, derin ve verimli uyuma konusunda da anne ve bebeğe yardımcı olur. Kilo kontrolünü sağlayıp el ve ayakta oluşabilecek ödemlerin de hızla dağılmasını sağlar. Herhangi bir sorun olmayan hamileliklerde gebelik haftasına göre dozu ve yoğunluğu ayarlamak ve kendinize uygun egzersizi yapmak çok önemlidir. Doktorlar haftada en az 3 kere, dakikada 110-120 kalp atışının sabit kalması koşulu ile egzersiz yapmayı öneriyor. Kalp atışı ve vücut sıcaklığının artmaması şartıyla spora devam edilmesi gerekiyor. Nefes nefese kalınmamalı ve bebeğe giden oksijeni engellemelisiniz. Vücudun egzersiz sırasında verdiği mesajlar dinlenmeli ve ona göre form tutulmalıdır.

Hamilelikte Spor
Hamilelikte Spor

Sağlıklı ve doktor onayında yapılan egzersizler hem gebe hem de bebek için oldukça olumludur. Spor yapmak, doğum sürecinin kolay geçmesi yanında doğum anında azaltılan ağrılara, doğum sonrasında daha kolay eski forma geçme sürenin yanı sıra psikoloji de de kolaylık sağlamaktadır.

Hamilelik Bulantılarına Ne İyi Gelir ?
Hamilelikte Her Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.