Hamilelikte Her Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

26.06.2020
44
Okuma Süresi: 2 dk, 35 sn

Hamilelikte her anne adayının dikkat etmesi gerekenler anne adaylarına göre farklılık gösterebilir. Dikkat edilmesi gereken 10 maddeyi sizler ile paylaştık.

Hamilelik
Hamilelik

Hamilelikte Her Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

1- Sigara ve Alkol Kullanımı

Hayatımızın her safhasında zararlı olan sigara ve alkolün hamilelikte de tüketimi zararlıdır. Sigara ve alkol kullanımı erken doğuma ve düşüğe yol açar.

Hamilelik
Hamilelik

2- Bitki Çayları Ve kahve Tüketimi

Bitki çayı ve kahve tüketimini çok olmamak şartı ile tüketebilirsiniz fakat fazla tüketilen bitki çayları rahimde tetikleyici özelliği vardır. Anne adaylarının erken doğum yapmasına neden olabilir.

Hamilelik
Hamilelik

3- Kaplıca, Hamam Ve Sauna Gibi Alanlar

Anne adaylarının yüksek sıcaklıklara maruz kaldığı bu alanlardan hamilelik sürecinde ayrı kalmasını öneririz. Anne adayının bebeğinin vücut gelişimi devam ettiği bu süreçte yüksek sıcaklık ve nem sakatlıklara yol açabilir.

Hamilelik
Hamilelik

4- Çiğ Et Veya Az Pişmiş Et Tüketimi

Çiğ et ve az pişmiş yiyecek tüketimlerinden anne adayının doğumunda toksoplazma riski adı verilen doğum sıkıntılarına yol açtığı bilinmektedir. Sakatat seçeneklerinden akciğer tüketimi ise yüksek oranda A vitamini bulunduğu için hamilelik sürecinde tüketilmesi önerilmez.

5- İlaç Kullanımı

Grip, baş ağrısı ve nezle gibi hastalıklar geçiren anne adaylarının ilaç kullanımları için en yakın sağlık kuruluşuna başvurup hamilelik dönemi için doktorun önerdiği ilaç kullanımı doğru olur.

6- Su İçilmesi

Anne adayının hamilelik sürecinde bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvısı sürekli kendini yenilemektedir. Bu sıvıyı arttırmak ve hücrelere besin taşınmasını sağlayan suyun belli miktarda tüketilmesi hamilelik sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Hamilelik
Hamilelik

7- Kilo Kontrolü

Hamilelikte dengeli beslenmek, paketli gıdalardan uzak durmak ve aşırı şekerli gıdaları tüketmemek gereksiz kilo almanızı önler.

8- Uyku Düzeni

Anne adayları hamilelik sürecinde düzenli uykuya özen göstermelidir. Bunun yanında dikkatli olmanız gereken son üç ayınızda sırt üstü yatmanız; damarlarınızın sıkışmasına ve aniden tansiyonunuzun düşmesine yol açar bu duruma dikkat etmelisiniz.

9- Uzun Yolculuklar

Anne adayları yaptığı uzun yolculuklarda su tüketimine önem vermelidir. Molalar vererek ve kısa yürüyüşler yaparak bacaklarınızı çalıştırmanız gerekir. Bu dönemde fazla ayakta kalmamanız da önemlidir.

Hamilelik
Hamilelik

10- Hafif Egzersizler

Bu dönemde anne adayları ağır sporlar ve aktiviteler yerine pilates, yoga gibi daha hafif sporlar yapmaları daha doğru olacaktır. Uzun yürüyüşler veya yoga bile bazı anne adaylarını zorlayabilir bunun için doktorunuza danışmanız önemlidir.

Stresten Nasıl Uzak Durabilirim ?
Stresli Dönem Sonrası 9 Tavsiye ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.