Hamilelik Bulantılarına Ne İyi Gelir

27.06.2020
42
Okuma Süresi: 2 dk, 24 sn

Hamilelik bulantılarına ne iyi gelir sorusuna cevap vermeden önce bu bulantılara sebep olan etmenlerden bahsetmekte fayda var.

Hamilelik Bulantıları
Hamilelik Bulantıları

Hamilelik Bulantılarına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Bulantılar Neden Ortaya Çıkar?

Hamilelik başladığı andan itibaren anne adayının hormonlarında değişimler meydana gelir. Bu değişimler oldukça mide bulantısı durumu ile karşı karşıya kalan anne adayı bitkin düşer. Stres, düzensiz uyku ve yeterli olmayan beslenme, yorgunluk gibi etkenler mide bulantınızı tetiklemektedir. Anne adaylarının vitamin eksikliği yaşaması da mide bulantılarının şiddetini arttırmaktadır.

Hamilelik Bulantıları
Hamilelik Bulantıları

Hamilelik Bulantılara Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminin ilk aylarında başlayan ve bazı anne adaylarında hamileliğin ortalarına kadar ilerleyen bu duruma iyi gelen yolları sizlerle paylaşıyoruz. Bunlardan ilki anne adayının kan şekerini düzenlemek olacaktır. Anne adayları beslenme düzenine dikkat etmeli, ana ve ara öğünlerini kaçırmamalıdır. Bunların yanında kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Yoga yapabilir ya da yüzme sporlarıyla ilgilenebilirsiniz. Bu aktiviteler mide bulantınızı hafifletecektir. Egzersizlerinizi hafif tempoda yapmanız hamilelik boyunca değişen hormonlarınızı dengeleyecek ve bulantılarınıza iyi gelecektir. Aniden yaptığınız hareketlerden uzaklaşıp daha yavaş hareket ederseniz bulantılarınızda hafifleme göreceksiniz.

Bir diğer iyi gelen yöntem ise çiçek kokularıdır bu kokular anne adayını rahatlatacaktır. Aynı zamanda nane de mideye çok iyi gelmektedir. Ilık veya sıcak haliyle tükettiğiniz nane çayını, ara öğünlerinize ekleyebilir ve mide bulantılarından kurtulabilirsiniz. Ara öğünlerinizi tatlıdan çok tuzlu krakerler,  evde yaptığınız tuzlu bisküviler ile geçirebilir mide asidinizi bastırabilirsiniz buda mide bulantınızı hafifletecektir. Anne adayının gece uyumadan önce hem az kalorili hem de tok tutan özelliği ile yoğurt tüketmelerinin mide bulantılarını en aza indirdiği görülmektedir. Anne adaylarının bu dönemlerde bazı kokulara karşı duyarlılığı artar bu gibi kokulardan da uzak durmanız gerekir. Parfümlerden ve ağır kokulardan uzak durmanız mide bulantınızı hafifletecektir. Kafeinli içecek yerine limonata, portakal suyu gibi C vitamini barındıran içecekler tüketmeniz mide bulantınızı hafifletir.

Hamilelik Bulantıları
Hamilelik Bulantıları

Uzun süreler içinde kendinizi aç bırakmamaya ve yeterli su içmeye gayret göstermelisiniz. Yediğiniz besinlere dikkat ederek, düzenli uykuya kendinizi alıştırarak, stresten uzak ve çok fazla yorulmadan hamileliğinizi geçirmeye gayret ederseniz mide bulantınızdan kurtulacaksınız. Hayat konforunuzu bozan mide bulantılarını kontrol altına almak artık sizin elinizde.

Selülit Oluşumunu Engellemek Mümkün Mü ?
İshale Ne İyi Gelir ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.