Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ?

28.05.2020
100

Yaz aylarının başlamasıyla tatil telaşına girdiğimiz şu günlerde güneşin yakıcı etkisinden kurtulma yollarını arar olduk. Kimimizin tatil köylerine, kimimizin yazlıklarına gitme planlarının yanında akıllarda soru işareti bırakan güneş yanıklarının çözüm yollarını sizler için bu makalemizde derledik.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ?
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ?

             Güneş Yanığı Nedir?

Cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması sonucunda ilgili bölgenin iltihaplanması durumudur. Kızarık ve acıyan bir cilt de yanmaya örnek gösterilebilir.

              Tehlikesi Var Mı?

Hayır diyememekle birlikte açık cilt tonlu, hassas ciltli ve çocukların çok daha fazla dikkat etmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bir şapka ya da onları koruyan bir nesne olmalı yanlarında.

Hafif yanıkların yanı sıra şiddetli yanıklar da olabilir. Şiddetli yanıklar vücutta kabarcıklara sebep olabilir ve iyileştiğinde yara izi bırakabilir.

Tekrarlanan güneş yanıkları erken yaşlanmaya ya da deri kanserine yol açabilir.

Güneş Yanığına Ne Yapılmalı?
Güneş Yanığına Ne Yapılmalı?

            Güneş Yanığına Ne Yapılmalı?

En önemli olan şeylerden biri cildin soğumasının sağlanmasıdır. Soğutma işlemi yapılarken cildin doğrudan doğruya buz, soğuk maddeyle teması yerine buzlu suya batırılmış havluyla sarılması daha doğru olacaktır. Bu uygulama en az yarım saat olmakla beraber acı dinene, yanık soğuyana kadar yapılması daha iyi olacaktır.

Halk usulü olan, her türlü yanığa soğuk yoğurt sürme işleminin sadece cildin soğumasında etkili olduğunu da belirtmek gerekir. Eklemek gerekirse, süt ürünlerindeki bakteriler enfeksiyonel tehditleri artıracağından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bir diğer halk usulü olan diş macunu sürmek de yarardan çok zarar getirecektir.

Çocuklardaki ve açık tenlilerdeki yanıklar için ilk tercih sağlık kuruluşuna gitmek olmalı çünkü onların durumu daha kötüye gidebilir.

Papatya ve aleovera özlü nemlendiriciler içeriğinden dolayı iyileşmeyi hızlandıracak ve yanık bölgesindeki kuruluğu giderecektir. Ama nemlendirici/kremleri kullanmadan önce içeriğine bakmayı ihmal etmemeniz cilt sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Bol sıvı tüketimi de önemlidir çünkü güneş yanığıyla birlikte ciltte çok miktarda sıvı kaybı yaşanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.