Güçlü ve Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

26.05.2020
280
Okuma Süresi: 3 dk, 4 sn

Her kadın sağlıklı, bakımlı ve parlak saçlara sahip olmak ister. Fakat gerek dış faktörler gerekse çok fazla işlem gördüğü için saçlarımız sağlığını kaybeder. Peki saçlarımızın sağlığını korumak veya kaybettiği sağlığını geri kazandırmak için saçlarımıza nasıl davranmalıyız?

Güçlü ve Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar 1 – sac bakimi

Çok Sıcak Su İle Yıkamayın!

Saçlarınızı yıkarken daha temiz olacağını düşündüğünüz için suyun sıcaklığını arttırmak isteyebilirsiniz. Bu yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Saçınızı yıkarken her zaman ılık su kullanın ve saç derinize masaj yaparak kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayın. Bu saç köklerinizi harekete geçirmeye yardımcı olur. Bu sayede saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayacaksınız.

Güçlü ve Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar 2 – cok Sicak Su ile Yikamayin

Her Gün Yıkamayın!

Daha temiz görünmesini istediğiniz için saçlarınızı her gün yıkamak isteyebilirsiniz. Özellikle yağlı saç derisine sahip olan kadınlar her gün saçlarını yıkadıklarını söylerler. Fakat sık yıkanan saç daha çabuk yağlanır ve bu döngü böyle devam eder. Oysa ki saç için en faydalı yağ yine kendi yağıdır. Saçınızın en az bir gün kendi yağı ile beslenmesine izin verin. Yıkamak zorunda iseniz yıkamak yerine kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Doğru Şampuanı Seçin!

Saçınızı en iyi siz tanırsınız. Saçınıza en uygun şampuan ve bakım ürünlerini seçmeniz saçınız için en önemli faktör. Kuru saçlara sahipseniz yoğun bakım içeren nemlendirici etkili şampuan ve bakım ürünlerini kullanmalısın.

Hemen Kurutmayın!

Saçınızı yıkadıktan sonra hemen kurutmanız saçınızın kurumasına ve zamanla sağlıksız görünmesine neden olur. Yıkadıktan sonra pamuklu bir havlu ile ıslaklığını alın ve kendi kendine kurumasını bekleyin.

Dikkatli Tarayın!

Özellikle ince telli saçlara sahip kadınlara saçlarını taramak oldukça zor gelebilir. Fakat sabırlı olarak yavaş ve yumuşak haraketlerle saçınızı tarayın. Kullandığınız tarağın geniş aralıklı olmasına dikkat edin. Saçınızı kuru veya hafif nemli iken tarayın. Bu saçınızın daha az kırılmasını sağlar.

Isıdan Uzak Tutun!

Saçlarınızın doğal şeklinden memnun olmayabilir ya da farklı şekillerde kullanmak istiyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki saçınızı şekillendirmek için kullandığınız maşa, düzleştirici gibi aletler saçınızın sandığınızdan daha fazla kırılmasına neden oluyor. Bu da uzun vade de  saçlarınızın yıpranmasına ve kırıklar oluşmasına sebep oluyor ve sonunda kestirmekten başka çareniz kalmıyor. Bu nedenle haftada en az üç gün saçlarınızı dinlendirmek için  kendi şeklinde kullanmalı ve ısı kaynaklarından uzak tutulmalı.

Sirke Kullanın!

Sirke saçlarınızı parlatmak için en etkili yöntemlerden biridir. Saçınızı yıkadıktan sonra 1 bardak suya 1 kaşık elma sirkesi ekleyin ve saçlarınızın dibine değdirmeden her yerine uygulayın. Birkaç dakika bekleyin ve durulayın. Böylece saçlarınız daha parlak ve canlı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.