İçimizi İçten İçe Kemiren O Duygu; Gelecek Kaygısı

Gelecek kaygısı yaşayan milyonlarca genç var. Bazıları işsiz, bazıları istediği konumda değil, bazıları istediği kariyerde, bazıları henüz iş bulamamış. Ülkemizde işsizlik sorunu varken, pandemi süreci de bu sorunu ileri sevilere taşıdı. Bu yüzden işsizlik oranları gün geçtikçe artıyor. Türkiye istatistik kurumu henüz Şubat ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Şubat ayında işsizlik %13,6 oldu.


Daha çok istediği mesleği yapamayan ya da istediği mesleği kazanamayan gençler mevcut. İşsiz kalmamak için okuduğu bölümden tamamen alakasız yerlerde hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Peki bunu önlemenin bir yolu var mıdır?

Gelecek Kaygısı
Gelecek Kaygısı


Öncelikle bilmenizi isterim ki ailelere bu noktada çok fazla görev düşüyor. Çocuklarınızın doğru meslek seçimi yapmaları ve eğitim konusunda nasıl ilerlemeleri gerektiği ile ilgili öğretmenleriyle iletişim halinde olmalısınız. Ülkemizde öğrencileri yönlendiren doğru meslek seçimi yapmak için gerekli bilgilendirmeleri yapan rehber öğretmenleri mevcut. Öğrencilerin sadece öğrenim hedeflerine ulaşabilmesini sağlamanın yanı sıra kişisel gelişimlerini desteklemek için danışmanlık hizmetleri de mümkün.
Aileler olarak çocuklarınızın gelecek kaygısı yaşamaması adına tüm öğrenim sürecinde yanında olmanız gerekiyor. Doğru meslek seçimi, doğru kararlar vermenin başında geliyor. Mesleğiniz, her sabah mutlu uyanmanıza neden olmalı, mutsuz çalıştığınız her gün sizi gelecek kaygısına bir adım daha yaklaştıracaktır.

Bunun önlenmesi için çocuğunuza inanın ve onun bu durumla baş başa kalmaması için aileler olarak rehberlik öğretmenleriyle iletişim kurun.
Özellikle Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerde ve üniversitede öğrenimine devam eden öğrencilerde ortaya çıkan gelecek kaygısı gün geçtikçe artmaya devam edecek gibi görünüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.