Gaz Probleminin Önüne Nasıl Geçilir

07.07.2020
14
Okuma Süresi: 2 dk, 15 sn

Gaz probleminin önüne nasıl geçilir sorusu toplumumuzda her dört kişiden birinin merak ettiği bir sorudur. Bu durumdan rahatsız olanlar genellikle midede ya da karında oluşan gazdan, geğirme ihtiyacından, karındaki şişkinlikten şikayet etmektedirler. Birçok sebepten oluşabilir ancak tedavi etmesi oldukça zordur.

Gaz Problemi
Gaz Problemi

Böyle bir durumda genellikle hastalara ilaç verilir ama hastalar ilaçları kullanmalarına rağmen gaz problemi devam eder. İlaç ile tedavi etmenin yanı sıra bazı doğal yollar da vardır. Bu durum tüketilen besinlerle ya da günlük hayatımızdaki hareketlere bağlı olarak gelişir. Öncelikle neden oluştuğunu çözmek gerekir.

Gaz Probleminin Önüne Nasıl Geçilir

Gaz Problemi Çözümleri

Yemek yerken konuşulduğu ya da hızlı bir şekilde yemek yenildiği zaman normale göre daha fazla hava yutulur. Sindirim sistemine giden bu fazla hava gaz olarak içeride kalır ve sorun yaratır. Aynı zamanda sakız çiğnemek, sigara ya da tütün içmek, içecekleri içerken pipet kullanmak ve bazen derin iç çekmek bile hava yutmaya neden olur. Eğer hava zamanında dışarı atılmazsa  bağırsaklara gidip şişkinlik yaratarak rahatsızlık verir. Hava yutmayı önlemek için pipet kullanmamak, yemek yerken acele etmemek, uzun ve yavaş çiğnemek, yemek yerken konuşmamak, hem gaz için hem de başka sağlık problemlerinin önüne geçmek için sigara kullanmamak gaz sorununun biraz olsun önüne geçecektir. Aynı zamanda katı besinleri içecek ile yutmamak da hava yutmayı engellemiş olur. Diğer bir çözüm de az yağlı ve küçük porsiyonlar tüketmektir. Gereğinden fazla yağlı ve bir oturuşta çok fazla yiyecek tüketilirse midede basınç oluşacaktır ve bu basınç da gaz olarak geri dönecektir.

Gaz Problemi
Gaz Problemi

Gaz Problemine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Yemek sonrası yapılan yürüyüşler ve çok zorlamayan hareketlerle gaz oluşumu engellenir ve şişkinliğin önüne geçilir. Yapılan basit yoga hareketleri sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları rahatlatarak gazdan dolayı oluşacak olan ağrının ya da rahatsızlığının önüne geçmiş olur. Buna bağlı olarak aynı zamanda yemek yedikten sonra uzanmak da gaz yapar. Oturuş ve duruş şeklimiz yediğimiz besinlerin ve aynı zamanda gazın da bağırsaklara iletilmesinde büyük rol oynadığı için buna dikkat etmeliyiz. Dik oturarak gaz problemini çözmede kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Mide Yanması Nedir ?
İshale Ne İyi Gelir ?
Kabızlığa Kesin Çözüm

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.