Çağımızın Sorunu: Erken Yaşlanmak

03.06.2020
91

Yaşlılık belirli biyolojik yaşa ulaştıktan sonra vücutsal değimlerimiz olarak tanınır. Erken yaşlanma sorunu yüzümüzün ya da cildimizin biyolojik yaşımızdan daha yaşlı görünmesidir. Bu durum erkeklerde az görülebilmekle beraber kadınların çokça şikayetçi olduğu bir durumdur. Estetik doktorlarına giden çoğu insanın ilk şikayetlerinden biri erken yaşlanmaktır.
Belki engelleyemeyiz ama yavaşlatabiliriz. Erken yaşlanmaya sebep olan nedenlere bakalım.

  • Genetik Olabilir

Vücudumuz tek başına antioksidan olarak çalışabilen enzimleri üretme özelliğine sahip. Böylece üretilen antioksidanlar meydana gelen hasarları onararak erken yaşlanmayı önleyebiliyor. Ama bu durum genomlarımızla ilgilidir ve kişiden kişiye farklılık gösterir.

Genetik Olabilir
Genetik Olabilir
  • Düzenli Beslenin

Sağlık güçtür. Neyi severseniz ona dönüşürsünüz, sözünü biraz farklılaştırarak neyi yerseniz osunuzdur diyebiliriz. Düzenli ve sağlıklı beslenmek vücudumuzu daha genç tutacaktır. Sağlıklı beslenmenin önemi tahmin edilenden fazladır. Kötü beslenme alışkanlığı ciltte kabarmalara, kızarıklara, kuruluğa, fazla yağlanmaya, sivilceye, solgun bir cilt görünümüne sebep olur bunlar da yaşlanmayı hızlandırır.

Meyveler barındırdıkları vitaminlerle cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Düzenli Beslenin
Düzenli Beslenin
  • Sinir/Stres/Sıkıntı

Yaşadığımız çağ teknoloji ve sanayi çağı. Bu çağda stresten uzak kalmanın oldukça zor olduğunu kabul ediyoruz. Bu konuyla ilgili diğer makalelerimizden “Stresle Baş Etme Yolları” makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.
Olabildiğince uzak kalmalıyız. Bu üçlünün iyi geldiği hiçbir şey yok birçok sistemimizi bile olumsuz etkileyerek bizi hasta edebiliyor. O yüzden eğer diğer makalemizi inceledikten sonra bu durum sizin baş edemeyeceğiniz bir şeyse profesyonel bir yardım almanız tavsiyemizdir

Sinir Stres Sıkıntı
Sinir Stres Sıkıntı
  • Sigara

Günümüzde sigarayı kullanmayan çok az kişi var. Bununla birlikte kullananlar da sigaranın olumsuz etkilerini biliyor ve kendilerinde meydana gelen değişiklikleri de farketmektedirler. Ciğerlere duman dolması cilt için de çok zararlıdır ve bu yüzden bırakılabiliyorsa en kısa sürede, bırakılamıyorsa sağlık kuruluşuna başvurarak bırakılmalıdır. Elektronik sigaraların da etkisi tütünden farksız değildir. Her türlü kullanımdan uzak durulmalıdır.

Sigara
Sigara
  • Uyku Eksikliği/Uyku Düzeni

Uykunun bizim için önemi tartışılmaz. Az uyumak kadar çok uyumanın da zararı olduğunun altını çizelim. Özellikle 23-04 arası olan uyku vücudun ihtiyacı olan bir uykudur. Uykusuzluk ciltsel tepkilere sebep olur. Sadece ciltsel değil patolojik sonuçları da vardır. Olabildiğince düzenli uyku alışkanlığı benimsemeye çalışalım.

Uyku Düzeni/Uyku Eksikliği
Uyku Düzeni/Uyku Eksikliği
  • Su

Su içmek cildi her zaman genç ve parlak tutar. En fazla 1haftalık süreçte günde 2 3 litre su içtiğinizde bile bunu fark edebilirsiniz. Gözle görülür bir parlama, aydınlanma ve ciltte düzelmeler görebilirsiniz.

Su
Su
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.