Ebeveyn Nedir ? Kime Denir ?

24.05.2020
197

Ebeveyn Kime Denir ?

Ebeveyn her ne kadar anne ve baba anlamına gelse de bir çocuk için bu terimlerden daha fazlasıdır. İyi bir ebeveyn tıpkı tohumdan bitki yetiştiriciliği yapan milletin efendisi olan köylüye benzer.

Nasıl ki yetiştiricilik yapan bir kişi öncelikle temiz toprağın yerini tayin eder , daha sonra güneşi ve yağmuru hesaplayıp uygun zamanı bekleyip dikimi gerçekleştiriyorsa ebeveyn içinde aynısı geçerlidir. Burada topraktan kasıt çevre, güneşten kasıt tebessüm ve güleryüz, yağmurdan kasıtsa çocuğumuzun yanlışlarına göstereceğimiz tepkilerdir.

Ebeveyn Nedir ? Kime Denir ? 1 – ebevyn nedir kime denir 1

Ebeveyn İyi Gözlem Yapandır

Ebeveynlerimizin yaptığı büyük yanlışlarından bir tanesi karşısındaki çocuğunu bir yetişkin olarak görmesidir. İyi gözlem yapan bir ebeveyn yeri geldiğinde çocuğunun yaşına inmesini bilendir. Gözlemlerini sağlıklı bir şekilde yapıp kaldırabileceği yükleri sırtlamalarını öngören , bocalamadan yapabileceği sorumlulukları anlatıp uygulayarak ileriye dönük çocuğunun yaşantısına yön vermek ebeveynin görevleri arasındadır.

İyi Bir Dinleyici Olmak

Çocuklarımızı koşulsuz sevgimizi göstermenin yegâne delili iyi bir dinleyici olmaktan geçer. Çünkü insan fıtratı bu düzen üzerine kurulmuştur. Atalarımızın dediği gibi söz gümüşse , sükût altındır. Dinlemek , karşımızdaki ne anlatırsa anlatsın onun anlattığına ve kendisine göstermiş olduğumuz saygımızı ifâde eder. Böylelikle farkında olmadan çocuğumuzun gelişmesinde önemli faktörlerden bir tanesi olan özgüveni yüklemiş oluruz. Aynı zamanda karşısındakine nasıl davranması gerektiğini nasıl dinlemesi gerektiğini de öğrenir bizden. Dinleyip çocuğun hislerini yorumlayarak ona dönüş yapmamız çocuğun empati yeteneğini de geliştirmiş oluruz.

Ebeveyn Nedir ? Kime Denir ? 2 – ebevyn nedir kime denir 2

Ebeveyn Örnek Olandır

Gelişim aşamasında olan bir çocuk duyduğunu söyleyen bunun yanında gördüğünü yapandır. Eğitimli ebeveynler olarak çocuklarımızın karşısında kurduğumuz cümleler içinde ki kelimeleri seçerek kurmalı ve beden dilimizi düzgün kullanmalıyız. Özellikle argo ve uygunsuz konuşmalardan kaçınmalıyız. Çocuklarımızı eğitirken ondan isteklerimizi öncelikle kendimiz yerine getirebiliyor olmamız gerekmektedir. Basit bir örnek verirsek sigara içmesini istemiyorsak öncelikle kendimiz kullanmamalıyız. Veya küfürlü konuşmasını beklemiyorsak konuşmalarımız içinde küfür barındırmamalıyız.

Çünkü bizim söylem ve davranışlarımız arasındaki tutarlılık, çocuğun denge kurabilmesini sağlar. Sağlam bir karakter kazanmasında yardımcı olur. Tutarlı bireyler her zaman tutarlı ebeveynlerin elinden doğmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.