Ebeveyn Hataları

Çocuklarınız sizleri bazen olduğunuzdan daha farklı bir insana dönüştürebiliyor. Çocuklarınızın yaptığı şımarıklıkları saygısızlık olarak nitelendirmek çok yanlış olur. İlk önce sizlerin onlara karşı saygı göstermeniz gerektiğinin farkında olmalısınız.

Ebeveyn Hataları
Ebeveyn Hataları

Ebeveyn Hataları

Onlar asilik yaptığında bile sakin kalmayı ne kadar başarabiliyorsunuz? Çocuklarımızı kendi istediğimiz bir birey yerine getirmektense kendi yetenekleriyle birlikte bir bütün olmalarına yardım edebiliyor musunuz?

Çocuğunuza her zaman ılımlı davranın.

 Onlar size asilik yaptığında ya da yaramazlık yaptığında ağzınızdan istemeden de olsa kötü cümleler çıkmasını engelleyin. Çocuklar genelde ebeveynlerin sözlerini alışkanlık haline getirirler. Onlarla konuşurken saygılı olun ki onlar da hem size hem dışarıya karşı saygılı olsunlar. Çocuklarınıza onları etkileyecek cümleler kurmayın.

 Örneğin ;

  • Başarılı olursan seni daha çok severim.
  • Diğer çocuklar senden daha başarılı.
  • Senin gibi çocuk olmaz olsun.
  • Şımarıklıkların beni delirtiyor.
  • Yanlış yapamazsın her şeyi doğru yapmalısın.
  • Ben nasıl istersem öyle davranacaksın.

Bu tarz ve bunun gibi cümleler çocuğunuzun bilinç altına işleyerek ileride asi biri olmasına etken olabilir. Onlara oldukça ılımlı ve sevgili davranın. Çocuklarımızı kendi istediğimiz gibi zorlayarak değil de kendi özelliklerinin ve yeteneklerinin farkına varmalarına destek olun.

Ebeveyn Hataları
Ebeveyn Hataları

Çocuğunuzun aynası sizsiniz.

Çocuğum elinden tableti, telefonu, laptopu düşürmüyor diyen ve bundan yakınan ebeveynler. Çocuklarınız sizden ne görürsen aynısını yaparlar. Eğer siz gün boyu elinizden telefonu düşürmezseniz çocuğunuzdan sizden bunu görerek alışkanlık haline getirecektir. Eğer siz gün boyu kitap okursanız çocuğunuzda sizden kitap okumayı görerek bunu alışkanlık haline getireceklerdir. Ebeveynler çocuklar için kılavuz niteliğindedir. İlgi alanlarınız ne kadar sağlıklı olur ise çocuklarınızın da ilgi alanları daha sağlıklı olacaktır.

Ebeveyn Hataları
Ebeveyn Hataları

Her dediğini ağlayarak yaptırmasına izin vermeyin.

Anne ve babalar genellikle çocuklarının mutluluğu ve sürekli ağlamasını istemedikleri için çocuklarının her dediğine evet demeyi tercih ederler. Bu tamamen yanlış yetiştirmenin başlarında gelir. Her ağlayarak size bir şeyleri yaptırabileceğinin farkına varırsa bunun önüne geçmek pek mümkün olmayacaktır. Kaç yaşına gelirse gelsin bu durumu sizde kullanacaktır. Bunun engellenmesi için çocuğunuzu farklı şeylerle ilgisini çekmeye çalışın. Sürekli koşma, yapma, dokunma diye bağırma eylemleri çocuğunuzda tam tersi etki yaratacaktır.  Ağlamaya başladığında onunla konuşmayı tercih etmelisiniz. Olumlu davranışlarında onu ödüllendirebilirsiniz. Bu durum onu sakinleştirecektir.

Ebeveyn Hataları
Ebeveyn Hataları

Çocuklarımıza Nasıl Davranmalıyız ?
Nasıl Doğarız ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.