Duruş Bozukluğu Nedir ?

10.06.2020
105
Okuma Süresi: 1 dk, 39 sn

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile çocuklar bilgisayar başında yanlış pozisyonda ve hareketsiz olarak oturuyorlar. Omurgayı yaralanmaya yatkın hale getirilmesinden kaynaklanan duruş bozukluğu, genelde aynı pozisyonda kalan insanlarda, hantal ve boynu bükülmüş bir görünüme neden olur.

Duruş Bozukluğu
Duruş Bozukluğu

Normal yaşantınızda bu problem sizi ruhsal olarak da etkileyebilir. Ve tedavi süreci sağlanmazsa kamburluğa neden olabilir.  Örneğin, ağır bir objeyi kaldırırken mümkün olduğunca vücudunuza göre kaldırmalısınız ve mümkün olduğunca iki elinizden destek almalısınız. Basit tedavi yöntemleriyle duruş bozuklukları giderilebilir. Eklemlerde aşınma olmaması için konuyu ciddiye alın ve eğer boyun ve sırt bölgesi ağrılarından rahatsızsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Yük Kaldırma Tekniği
Yük Kaldırma Tekniği
Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • Öncelikle doktorunuza görünmelisiniz. Mutlaka size egzersizler verecektir. Bu egzersizleri her gün ve düzenli olarak yapmaya özen gösterin.
  • Mümkün olduğunca aynı pozisyonda kalmayın, sırtınız hareket halinde olmasa bile ayaklarınızla pozisyonunuzu değiştirin.
  • Rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edin, topuklu ayakkabıdan bir süre vazgeçin ya da sık sık ayakta kalmaktan oldukça kaçının.
  • Doğru duruş çok önemlisi, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Düzenli ve doğru uyku pozisyonları
Doğru Duruş
Doğru Duruş
Ne zaman doktora gitmeliyim?

Zamanla düzelir diye dikkate alınmazsa ilerleyen dönemlerde kamburluğa yol açabilir. Ve çok fazla ilerleyen durumlarda göğüs kafesi deforme olarak kalp ve akciğerleri sıkıştırmaya başlar. Ayrıca el bölgenizdeki çukuru arttırarak bel esnekliğini kaybetmeye başlar ve bel fıtığı, kas ağrıları ve kireçlenme gibi hastalıklara yol açabilir.

Tırnak Kırılmalarına Son !
Bungalov Evleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.