Dokunmanın İyileştirici Etkisi

23.05.2020
194

Erken doğan ya da düşük riskli doğan bebekler ne kadar sağlıklı olsalar da normal doğan bebeklerden daha çok gelişim sorunları yaşarlar. Erken doğan çocukları belirtmek için aşırı erken doğum (28. haftadan önce) ve çok erken doğum (33.haftadan önce) olmak üzere iki terimde artış görülmeye başlanmış. Norveç’te yapılan bir araştırmanın sonucunda çok erken doğan bebeklerde okulu bırakma oranlarının daha yüksek olduğu belirlenmiş.

Erken doğan çocuklarda normal doğan çocuklara göre daha fazla öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu veya astım benzeri nefes alma problemlerine rastlanır.

Erken doğan bebeklerin, diğerlerinden daha ayrı ve özel bir bakım istediği aşikâr. Anne karnında tamamlayamadıkları gelişimlerini onlara bakım verenler sayesinde tamamlamaya ya da eksiklerini azaltmaya çalışırız. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde Kanguru bakım ve masaj terapi, gittikçe artan bir şekilde kullanılan müdahalelerdendir.

Kanguru Bakımı

Kanguru Bakımı

Kanguru bakımı, altında sadece bezi olan bir bebeğin dik pozisyonda ebeveynin çıplak göğsüne cilt cilde temas edecek şekilde tutulmasıdır. Genel olarak günde 2-3 saat, bebekliğin ilk günlerinde daha da uzun süre, cilt cilde temas pratiğidir. Erken doğan bebekler sıklıkla solunum ve kalp atışı hızını düzenleyemezler. Kanguru bakımı, ebeveynle yakın teması sağlayarak erken doğan bebeklerin kalp atışlarını, vücut ısılarını ve solunumlarını düzenlemeye yardımcı olur. Bu bakımı alan bebekler, almayanlara göre daha hızlı kilo alırlar. Bir çalışmada da kanguru bakımının erken doğan bebeklerdeki ağrı tepkilerini azalttığı bulunmuş.

Yetişkinlerde bile sarılmanın, dokunmanın önemi büyükken bebeklerde de bu durumun değişmediğine şaşmamalıyız. Onlar ki daha doğdukları ilk andan itibaren dünyayı keşfetmeye aç bireyler bir zaman sonra da tam anlamıyla dünyanın tadına bakan canlılar olurlar.

Dokunmanın İyileştirici Etkisi

Dokunmanın İyileştirici Etkisi

Masaj terapide de dokunmanın önemini anlıyoruz. Yeni doğan yoğun bakımında kontrol grubuna alınan bebeklere 5 gün boyunca 15 dakika orta şiddette masaj verildi. Çalışma sonucunda masajın erken doğan bebekler üzerinde stresi azaltan etkileri olduğu gözlemlenmiş.

Bebeklere Masaj Tedavisi

Bebeklere Masaj Tedavisi

Field ve arkadaşlarının yaptığı başka bir çalışmada da daha kapsamlı masaj teknikleri kullanılarak zamanında doğmuş bebeklere anneleri tarafından uygulanması sağlandı. Orta derecede masaj uygulanan bebekler daha fazla kilo aldı. Daha az heyecan ve stres, uykuya geçişte daha az huzursuzluk gösterdiler. Araştırma sonuçlarında en tutarlı sonuçları kilo artışı ve hastaneden 3 4 gün erken ayrılma olmuş.

Masaj tedavisinden yararlanan sadece bebekler olmamış.  Field ve arkadaşları masaj tedavisinin doğum sancısında azalma, astımlı çocuklarda kriz azalması, otistik çocuklarda dikkat artışı, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan gençlerde olumlu gelişmeler sağladığı da kaydedilmiş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.