Doğru Beslenme İle Sindirim Sisteminizi Düzeltin

28.06.2020
56
Okuma Süresi: 2 dk, 17 sn

Doğru beslenme insan sağlığı için oldukça önemli bir detaydır. Yediklerimiz, içtiklerimiz kısaca tükettiğimiz her besin bizlerin sağlığını doğrudan etkilemektedir. Birçok hastalığın nedeni yanlış beslenmeden kaynaklanır.

Doğru Beslenme
Doğru Beslenme

Özellikle kilo problemi yaşayan insanlar, sindirim problemi yüzünden zayıflamakta zorlanırlar. Çok fazla, sindirim sistemine dayalı kronik hastalıklar görülmektedir. Doğru bir beslenme ile sindirim sistemini düzeltmek mümkündür. Sindirim sistemini düzeltmenin en birinci kuralı katkı maddesi ve koruyucu içeren paketli gıdalardan uzak durmaktır. Vücudun tanımlayamadığı katkı ve koruyucu maddelerini içeren gıdalar yediğimizde sindirim sistemimiz bunu ayırt edemediği için işlevsel olarak bozulmaktadır. Hormonlu meyve ve sebze tüketmekten de sindirim sistemi zarar görebileceği üzere mevsim sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir.

Doğru Beslenme İle Sindirim Sisteminizi Düzeltin

Sindirim Sistemine İyi Gelen Besinler

Doğal ve taze besin tüketimi oldukça önemlidir. Mevsiminde çıkan meyve ve sebzeleri tüketmek hormondan ve ağır tarım ilaçlarından uzak bir tüketim olacağı için tercihlerinizi bu yönde yapabilirsiniz. Ağır karbonhidrat tüketimi de vazgeçmemiz gereken besin grubuna girmektedir. Özellikle lifli gıdalar sindirim sisteminin düzgün çalışması için oldukça önemlidir. Alerjik bireyler kesinlikle alerjisi olduğu besin veya besinlerden uzak durmalıdır. Alerji besinleri olarak bilinen; glüten, kuruyemiş çeşitleri, soya, laktozmgibi gıdalardan uzak durulduğu taktirde sindirim sisteminde düzelme olacaktır.

Doğru Beslenme
Doğru Beslenme

Probiyotik, prebiyotik gibi yararlı mikroorganizmalar sindirim sistemine oldukça fazla fayda sağlamaktadır günlük hayatımızda tükettiğimiz birçok besinde bulunmaktadır. Özellikle sirke ve turşu çeşitleri, ev yoğurtları, soğan, sarımsak ve fermente edilen besinler bu faydalı mikroorganizmalar grubuna dahil en bilindik ve ulaşması kolay gıdalardır. Sirke ve turşular ev yapımı olan kendi kurduğumuz sirke ve turşuların olması gerekmektedir. Bu gıdaların tüketimi sindirim sistemini adeta yeniden yapılandırır.

Sindirim Dostu Bitkiler

Sindirim dostu olarak bilinen bitkilerin başında hiç şüphesiz bitki çayları gelir. Bunların arasında; papatya, rezene, nane, limon gibi onlarca sindirim sistemine iyi gelen ve ulaşması kolay bitkileri kullanabilirsiniz. Özellikle ani gelişen sindirim problemlerine bu bitkiler sayesinde büyük bir rahatlama yaşayabilirsiniz. Doğa aslında bir eczanedir. Baharatların da sindirim sistemine iyi gelen çeşitleri vardır önemli olan doğru tüketimi gerçekleştirerek sindirim sistemini desteklemektir.

Doğru Beslenme
Doğru Beslenme

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
B12 Vitamin Eksikliği

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.