Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

28.05.2020
118

Diş ağrısı genelde aniden ortaya çıkan ve acil olarak çözüm aradığımız ağrıların başında gelir. Çoğunlukla gece başlayan diş ağrısına katlanmak oldukça zordur. Diş ağrısının bir çok nedeni olabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Başlıca Diş Ağrısı Nedenleri:
– Çürük dişler
– Dentin hassasiyeti
– Gömülü dişler
– Diş eti kaynaklı ağrılar
– Sinüzit

Bir çok sebebi olan diş ağrısını doktora ulaşana kadar hafifletmek bir kaç basit metotla mümkündür. Fakat unutmayın ki bu metodların hepsi anlık yöntemler olup kalıcı bir tedavi sağlamaz. En sağlıklı çözüm kısa zamanda  diş hekimine görünmenizdir.

1- Fırçalama

Dişiniz ağrırken fırçalamak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Çürüğe neden olan besin kalıntılarını uzaklaştırarak ağrınızı azaltır. Ardından diş ipi kullanırsanız daha etkili olacaktır.

2- Sirke, Tuz, Su Gargarası

Diş ağrısı için etkili yöntemlerden biridir. Bu karışım dezenfektan görevi görecek diş ve diş etlerinizi bakterilerden temizleyecektir. Diş ağrınızı oldukça hafifletecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

3- Karanfil

Kuru karanfil veya karanfil yağı kullanımı diş ağrısını hafifletmekte etkilidir.
Anestezik özelliği olan karanfil uzun yıllardır enfeksiyon tedavisinde kullanılır.
Kuru karanfil ağrıyan dişe koyulup beklenirse uyuşturucu etkisi yapacak ve ağrı hissini azaltacaktır. Aynı zamanda diş çevresindeki zararlı bakterileri de  temizleyecektir.

4- Buz Uygulamak

Ağrıyan dişin olduğu bölgeye buz uygularsanız geçici olarak olsa da ağrınızın hafiflemesine yadımcı olur.

5- Yüksek Yastık

Diş ağrınız gece oluşmuşsa yatar durumda olmak diş ağrınızı arttıracaktır. Yüksek bir yastık kullanmak diş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Ahmet Maranki’nin Diş Ağrısı İçin Önerileri:

Ada çayını sıcak suda demlemeye bırakın. Su ılıdığı zaman gargara yapın veya ağrıyan dişinizin üstüne bir kaç tane nane yaprağı koyarsanız diş ağrınız hafifleyecektir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Diş Ağrısı Kürü

İbrahim Saraçoğlu diş ağrısı için en iyi yöntem nar suyudur diyor. Nar suyunuzu ağzınızın içinde bekletin . Ağrınız hafifleyecektir.

Ama unutmayın ki önerilerin hiçbiri dişinizi tedavi etmez yalnızca  geçici bir rahatlama sağlar. En kısa zamanda diş hekimine görünmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.