Depresyonda mıyım?

05.06.2020
230

Dünyada yaşanılan pandemi süreci, iş stresi, aile içi sorunlar, eş veya sevgiliniz ile başa çıkamadığınız sorunlar, biyolojik sorunlar, fiziksel görünüş, özgüven problemi, ümitsizlik, önemsizlik, uyku problemi derken bazen yaşanılanların altından kalkamayacak duruma gelebilirsiniz. Bedensel sağlığınız kadar ruh sağlığınızda önemlidir.

Düşündükleriniz sizi içten içe yer bitirir, mutsuz dolaşmanıza neden olur. Yapılan hiçbir şey sizi mutlu etmez. Düşündükçe içine çeker sizi bu duygu, yaşamın ve yaşamanın önemsiz olduğunu hissedersiniz. Acaba hep böyle mi devam edecek nefes alabilecek miyim? Ardından kaygılar kaybetme korkuları sizi yerle bir edebilir. Herkesin hayatında depresyon olarak tanımladığımız ve bahsettiğimiz duygular içine girdiği zamanlarla karşılaşabilir. Depresyon sürecinin seviyeleri mevcuttur.

Depresyonda mıyım ?
Depresyonda mıyım ?
  • HAFİF DEPRESYON
  • ORTA DEPRESYON
  • AĞIR DEPRESYON

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Eğer şikayetleriniz uzun süre devam ederse depresyondasınız demektir. Uzun şikayetler sonrası bu duruma alışmak ve önemsiz görmek yerine aile hekiminize ya da psikoterapistten ilk randevunuzu almanız gerekecektir. Terapistler sizlere bu duygudan kurtulmanızda gerekli olan bütün destekleri sağlayacaktır. Kendinize iyilik yapın ve doktora gitmeyi ertelemeyin. 

Depresyonda Olduğunuz İçin Kendinize Küsmeyin

Herkes yaşamı boyunca birçok sorunla karşılaşır. Sizde mutlaka karşılaşacaksınız. Bu durumda kendinizi önemsiz hissetmek yerine ne kadar değerli olduğunuzu anlayın. Kendinizi önemseyin. Spor yapmaktan hoşlanıyorsanız spor yapın, sesiniz çirkin olsa bile şarkılar söyleyin, kusurunuz mu var bu kusurunuzla dalga geçin, kendinizi tanıyın, sizi anlamlı kılacak ne varsa ona yönelin. Böyle bir süreci sevdiklerinizle bir arada geçirin, onlardan destek isteyin. Kimsenin söyledikleriyle başa çıkmak zorunda değilsiniz, eğer bir durum sizin için doğruysa bunu değiştirmeye çalışmayın doğru olanı savunmaya devam edin. Yatakta vakit geçirmek yerine vücudunuzu hareketlendirin ve ev içi aktivitelere yönelin. Açık havada yürüyüş yapın, nefes aldığınızı hissedin.

Ağır Depresyon Geçiriyorsam?

Duygularınızı kontrol edememe, kilonuzda ciddi kayıplar, sürekli öfke ve huzursuzluk, iştah kaybı, nedeni olmadan fiziksel ağrılar ve bunun gibi şikayetleriniz var ve çok daha ileri seviyede olduğunuzu düşünüyorsanız en yakın zamanda doktorunuzdan randevu alın ve  ertelemeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.