Çocuk Çocuk Gibi Olmalı: Çocuklarımıza Nasıl Davranmalıyız ?

24.05.2020
148

Sosyal medyada tanınan ailelerin çocuklarında daha fazla görsek de çevremizde de olan bir yanlış var. Biz çocukluğumuzdan beri her şeyi öğrenerek bu yaşımıza geldik.

Oyun oynamayı akranlarımızdan, sorunlarla baş etmeyi bize bakım verenlerden, okuma yazmayı öğretmenimizden, kadın/erkek olmayı rol model aldıklarımızdan…

Çocuk Çocuk Gibi Olmalı: Çocuklarımıza Nasıl Davranmalıyız ? 1 – cocuk cocuk gibi olmali

Çocuk her zaman çocuktur. Çocuk olmayı bilmeli, çocuk gibi davranmalı ve çocuk gibi giyinmelidir. Ama görüyoruz ki,ozellikle kız çocuklarında olmak üzere, çocuklar artık bir kadın/erkek edasıyla dolanıyorlar. Nasıl ki her şeyin bir zamanı varsa aynı şey çocuğun öğrenme aşamaları için de geçerlidir. Neden çocuklarımızı bırakmıyoruz çocuk gibi haraket etsinler, giyinip konuşsunlar ? Neden çocuk olma evrelerini kısıtlıyoruz ? Bu onların bilinçaltlarında buyuk ize sahip olabilir. Üstelik temiz bir çağda yaşamıyoruz. Çocuklar üstünde çıkarlarını gözeten bir sürü yabancı var, nerdeler bilemiyoruz. Her şey zamanında güzel, bırakalım çocuklar çocuk olsun; çocuk olmayı, çocukça şeyler yapmayı ögrensinler. Kadın/erkek gibi gorünme sorumluluğunu şimdiden vermeyelim çünkü çocuk, çocuk olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.