Boyun Tutulması İçin Çözüm Önerileri

30.06.2020
57
Okuma Süresi: 2 dk, 11 sn

Boyun tutulması için çözüm önerileri boyun tutulmasından mustarip olan herkesin dert yandığı bir konudur. Başınızı sağa ya da sola, öne ya da arkaya hareket ettirdiğinizde acı hissediyorsanız boyun tutulması var demektir.

Boyun Tutulması
Boyun Tutulması

Boyun tutulması genel olarak farklı sebeplerden oluşur, farklı anlamlara gelir ve oluşturan sebeplere göre farklı çözüm önerileri vardır. Bazen iş yerindeki çalışma koşullarından dolayı bazen de başka sebeplerden dolayı uyandığımızda boynumuzda ağrı hissederiz ve boynumuzu hareket ettirmekte zorlanırız. Boyun tutulması bazen sadece boyunda olmakla kalmaz, omuzlara ve sırta doğru iner ve bu yayılma ne kadar artarsa ağrısı da o kadar artacaktır.

Boyun Tutulması İçin Çözüm Önerileri

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Boyun tutulması kas zedelenmelerinden, kireçlenmelerden daha önceden oluşmuş olan travmalardan, boyun fıtığından, romatizmal hastalıklardan, omurga kanalında oluşan daralmadan, bazı psikolojik faktörlerden, boyun ya da omurilik tümörlerinden ve kemik enfeksiyonlarından oluşmaktadır. Peki boyun tutulması nasıl geçer? Bilgisayar karşısında uzun süre kalma ya da herhangi bir pozisyonda uzun süre kalma ve uyuma şeklimizden dolayı her üç insanda bir karşılaşılan boyun tutulması için akla gelen ilk çözüm kas gevşetici ya da ağrı kesicilerdir.

Boyun Tutulması
Boyun Tutulması

Bu ilaçlar kasları gevşettiği için boyun tutulmasına iyi geldiği düşünülmektedir. Ancak boyun tutulmanız buna rağmen geçmiyorsa soğuk ya da sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Boyun tutulmasının ilk 12 saatinde uygulandığı zaman genellikle iyi gelir ve dönüşümlü uygulanmalıdır. Bunların yanı sıra bazı egzersizleri uygulayarak da boyun tutulmasını geçirebilirsiniz.

Boyun Tutulmasında Uygulanması Gerekenler

Bilgisayar ya da masa başında iş yapıyorsanız her 20 dakikada bir oturuş şeklinizi değiştirmek sizi boyun tutulmasından ve ağrılarından koruyacaktır. Otururken kambur oturmak yerine düz oturmalısınız, yatarken de aşırı yüksek yastık kullanmamalısınız. Ağır cisimleri özellikle tek başınıza kaldırmaktan kaçının ve başınızda ağır cisimleri taşımayın. Boynunuzu sürekli aynı pozisyonda tutmayın, arada egzersizler yapın. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa normal yastık yerine boyun yastığı ile uyumayı deneyin. Koltukta uyumaktan kaçının. Şikayetleriniz geçmiyor ve artıyorsa kendi kendinize çözmeye çalışmak yerine bir doktora başvurun.

Boyun Tutulması
Boyun Tutulması

Duruş Bozukluğu Nedir ?
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.