Boşanmaya Karar Verdim

Neden evlenir ki insan? Bu soruya en uygun cevap bence İsmet Özel’den.

Kaybolmak iki türlüdür,
Birincisi, gideceği yeri bilmemek,
İkincisi, kayboluşun içinde yer almaktır.

Boşanma Kararı
Boşanma Kararı

Kayboluştan kurtulmak için iki kişi olmak zarureti vardır. Ashap ile Resul Allah (SAV)’in münasebeti hep ikili münasebetlerdir. Ortada bir çete yoktur. O her biri ile ikili münasebet içindedir. Biz de doğru adım atmak istiyorsak en azından iki kişi olmak zorundayız. Peki ya zor olmaz mı o iki kişinin ayrılması. Bu duruma ne iter insanı, hangi sebepler. Okuduğunuzda belki hak vereceğiniz belki yaşantısını eleştireceğiniz insanlar olabilir, ya da çok küçük sebepler olabilir ama bunu yalnızca yaşayan bilir. Yaşamadan, henüz yara almamışken kalbiniz karar vermeyin.

Bireylerin boşanma kararları ;

Boşanmaya, hamile kaldığımdan beri her gün hakaret yemekten, küfür yemekten kendimi değersizleştirdiği mi hissettiğim an karar verdim. Hiç ama hiç kimseye kendinizi değersiz hissetmenizi sağlayacak fırsatı vermeyin. Emin olun ki sizden daha değerli kimse yok.

Boşanmaya, ben salonda kızım için doğum sancıları çekerken (ona haber verdiğim halde), o yatak odasında horul horul uyuyorken karar verdim.

Boşanmaya bir pazar kahvaltısında karar vermiştim. Çünkü o pazar sabahı gibi yalnız kahvaltı ediyordum. İnsan pazar sabahı bile yalnız kahvaltı edecekse neden evlenir ki ?

Boşanmaya iki oğlumun da ateşler içinde yattığı bir gecenin şafağında, onları hastahaneye götürmek için hazırlarken, babalarının rahatsız olmamak için yorganı kafasına çektiği an karar vermiştim.

Boşanmaya aldatma yüzünden değil, anlaşamama yüzünden değil kendi kanımı kendi evimin duvarlarından temizlerken karar verdim. Susun ve anlamaya çalışın biraz.

Boşanmaya çocuğumu hastahaneye götürdüğümde karar verdim. Annesi gelmemişti kuzenleriyle gezmeye gitmişti. Hastahane de işler uzadı 13 aylık çocuğum böbrek hastası olduğunu öğrendim. Eşimi aradım ve gelmesini söyledim, kendisi 3 saat sonra gelebildi.

Boşanma Kararı
Boşanma Kararı

Boşanmaya 2 çocuğumun doğum gününe internetten tanıştığı adamı gizlice çağırdığını öğrendiğimde karar verdim.

Boşanmaya 7 aylık hamileyken geçirdiğim elim trafik kazasından sonraki acı dolu, sancılı dönemlerimde ve doğum sonrasında geçirdiğim ameliyatlarda ve sayısız fizik terapilerinde, biri 3 yaşında biri yeni doğmuş bebekle yapayalnız olduğumu görünce karar verdim.

Boşanmaya bir akşam okul dönüşü ; otobüs bozuldu, herkes başka bir otobüs bulup bindi. Nil caddesinde şuradayız şarjım yüzde iki arabayla beni alır mısın hava kararıyor yalnızım diye aradığımda “oyundayım canım şimdi çıkamam” dediğinde karar verdim.

Boşanmaya evladımı kaybettikten 5 ay sonra tekrar anne olmaya karar verdiğim zamanlarda mübarek ramazan günü sabah namazımı kılacakken Onun telefonuna gelen birden fazla kişinin mesajlarını okuyup, yıllarca ihanetine maruz kalmamla yüzleştiğim an secdede karar verdim.

Kendimizle Neden Kavga Ederiz ?
Depresyonda Mıyım ?
Kadınlar Ne İster ?

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

  1. Abdulhamit DÜZDABAN dedi ki:

    Bakış açıları değişir ise insan değişir.
    Bu sebebden zihniyet değişir ise mevcut insandan yeni bir insan modeli doğar buna bilim uyanmak der. Inanç diriliş der.