Ağız Kokusunun Nedenleri ve Evde Doğal Çözümler

03.06.2020
99


Ağız kokusu, ağız, burun, ve nefeste hoşa gitmeyen, kronik bir kokudur. Bu koku ağız içinden kaynaklanabildiği gibi ağız dışı sorunlardan da kaynaklanabilir. Ağız kokusu, kötü nefes veya halitozis olarak da adlandırılan ağız boşluğundan yayılan itici bir kokuyu tarif etmek için kullanılan genel bir terimdir. Ağız kokusunun birçok etiyolojisi vardır ve ağız kokusu birçok insan için klinik bir problemdir. Genel olarak kötü oral hijyen veya oral bir hastalığa bağlı olsa da teşhis ve tedavi gerektiren ciddi bir sistemik hastalığa da bağlı olabilir. Bu sistemik hastalıklar ağız kokuları olarak saptanılabilen metabolik ürünlere sebep olur. Ağız kokusuna sahip kişiler teşhis ve tedavi için uzman doktorları ziyaret etmektedir.

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Çözümleri
Ağız Kokusunun Nedenleri ve ÇözümleriAğız kokusu bireyin fiziksel, ruhsal ve mental iyilik halini bozduğu için bir hastalıktır ama bir enfeksiyon değildir. Çünkü hem bulaştırılamaz hem de bulunduğu konakta özgün bir  cevap gösterilmemiştir. Ağız kokusu endojen olup dil sırtındaki bakteri florasının bilinen faaliyetlerinin artmasından veya sindirim ve solunum sisteminden aromatik gazların üretilerek ağızdan salınmasından ibarettir.

Evvela ağız hijyenimize dikkat etmeli ve dişlerimizi fırçalamayı ihmal etmemeliyiz. Sonrasında istenmeyen bu kötü kokular için doğal çözüm yöntemleri arayabiliriz. Peki, evde ağız kokusu için nasıl doğal çözümler vardır? Bu yazımızda sizlerle bunları paylaşmaya çalışacağız.

  • Peynir

Yemeklerden hemen sonra yiyeceğimiz bir parça peynir ağız içindeki asitleri düzenleyeceği için hem çürük oluşumunu engelleyecek hem de istenmeyen ağız kokularını önleyecektir.

Peynir Tüketimi
Peynir Tüketimi
  • Elma, Armut, Havuç

Bu besinler lif içerdiği için tükürük bezlerini düzenleyecek bu sayede kötü kokunun önüne geçerek ferah bir nefes sağlayacaktır.

Ağız Kokusu İçin Elma Armut ve Havuç Tüketin
Elma, Armut, Havuç Tüketin
  • Limon

Ferahlığı ve güzel kokusuyla mutfağımızın baş tacı olan limon da elbette ağız kokusu için göz ardı edilmemesi gereken doğal yöntemlerden birisidir. Her gün yiyeceğiniz bir dilim limon ağzınızdaki kötü koku oluşumunu engelleyeceği gibi ferah bir nefese kavuşmanızı da sağlayacaktır.

Ağız Kokusu İçin Limon Tüketin
Ağız Kokusu İçin Limon Tüketin
  • Nane, Maydonoz

Gün içerisinde çiğneyeceğiniz bir dal nane veyahut maydanoz ağız kokusunu önlemede etkili olacaktır.

Nane ve Maydanoz Tüketin
Nane ve Maydanoz Tüketin
  • Kahve

Kahve çekirdeği çiğnemek ağız içerisinde kötü kokuya neden olan bakteri artıklarını ortadan kaldıracaktır. Bu şekilde de kötü koku oluşumunun önüne geçilmiş olacaktır.

Kahve İçin
Kahve İçin
  • Karanfil

Yıllarca yemeklerden sonra ikram olarak sunduğumuz bir bitki olan karanfilin güzel aroması ağız içerisindeki kötü koku oluşumunu önleyerek güzel bir koku ve tat bırakacaktır.

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Evde Doğal Çözümler 1 – karanfil min min min
Ağız Kokusunu Önlemek İçin Karanfil
  • Tarçın

Tarçın çiğnemek yahut tarçınlı ürünler tüketmek ağız içerisinde kötü kokuya neden olan bakterilere etki edeceği için istenmeyen kokular da önlenmiş olacaktır.

Tarçın Tüketin
Tarçın TüketinTabi ki bunların dışında bol bol su içmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Unutmayın ki; bol su tüketmek ağız kokusunu önlemedeki en ucuz ve en etkili yöntemlerden biridir.

Ağız Kokusuna Çözümler

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.