Regl (Adet) Ağrılarına Evde Mucizevi Çözümler

03.06.2020
128

Kadınların çoğu hayatlarını bir döneminde regl sancısı çeker. Regl sancısının tıp dilindeki adı dismenoredir. Regl kanamasının neden olduğu bu ağrı karnınızın alt kısmında hissedilebilir ancak sırtınıza ve uyluklarınıza da yayılabilir. Regl sancısı çok sık rastlanan bir durumdur. Bazı çalışmalar genç kızların %75’inde ve yetişkin kadınların %20 ila 50’sinde regl dönemlerinde ağrı ve rahatsızlık olduğunu ortaya koymuştur. Kadınların yaklaşık %20’sinde, ağrı günlük aktivitelerine devam etmelerini engelleyecek kadar şiddetlidir. Regl sancısı olgularının çoğu vücudunuzun doğal menstrüasyon sürecinin bir yan etkisi olarak ortaya çıkar. Ancak, bazı olgularda, regl sancısı altta yatan başka bir tıbbi rahatsızlığın sonucunda da ortaya çıkabilir. Fakat genellikle regl sancısı evde tedavi edilebilir.

Adet Ağrısına Evde Çözüm
Adet Ağrısına Evde Çözüm

Karın bölgenizdeki ağrının yanı sıra, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi ve ishal gibi başka belirtiler de yaşayabilirsiniz. Peki, bu ağrı ve belirtileri evde geçirebilmek için hangi yollara başvurmalıyız? İşte bu yazımızda sizlere bunları aktaracağız. Bu ağrılı ve sancılı dönemde ağrı kesici içmek istemeyenler için harika çözümlerimiz var.

Masaj ve Isı Uygulaması

Karın bölgenize ısı uygulamak veya ılık bir banyo yapmak ağrınızı azaltabilir. Masaj ve rahatlama teknikleri de işe yarayabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken kısım sıcak su torbasını direkt olarak karın bölgesine koymamaktır. Bunun yerine ütü ile ısıttığınız sıcak havluyu koyabilirsiniz. Uzun süre sıcak su torbasının karın bölgesinde durması istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunun yerine sıcak su torbasını ayaklarınızın altına koyabilir bir yandan da karnınıza dairesel masaj hareketleri uygulayarak ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Masaj ve Isı Uygulaması
Masaj ve Isı Uygulaması
Bitkisel Çözümler

Alternatif tıp dediğimiz bitkilerin bize sunduğu mucizeler ve şifasına inandığımız bu yöntem regl sancılarında da kurtarıcımız olabiliyor. Özellikle bu dönemde içilen bitki çaylarının ve kürlerin ağrıları ve bulantıları gidermede oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Maydanoz, zencefil, fesleğen, tarçın, zerdeçal, muz, yeşil sebzeler regl ağrısını gidermede ve regl söktürücü olarak bu dönemde tüketmemiz gereken bitkilerdir. Bunun dışında çayını içerek de rahatlayacağımız bitkiler de mevcut. Özellikle; papatya çayı, rezene çayı, adaçayı, nane çayı, kekik çayı, ıhlamur çayı ve hayıt çayı rahatlama ve şifa verecektir.

Bitkisel Çözümler
Bitkisel Çözümler
Egzersizler

Masaj tekniğinden bahsetmişken egzersizleri de es geçmek olmaz. Bilinenin aksine regl döneminde egzersiz ve yürüyüş ağrılarınızın hafiflemesine çok büyük etki yapmaktadır. Özellikle 15-20 dakikalık bir yürüyüş veyahut evde yapacağınız bazı yoga hareketleri ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Egzersiz
Egzersiz
Beslenme

Regl döneminin sadece bir haftalık bir süreci kapsamadığını bilelim. Öncesindeki birkaç gün de bu döneme dâhil edilmeli ki henüz regl başlamadan önce yediklerimize ve içtiklerimize dikkat ederek regl dönemini en az belirti ve ağrıyla atlatmaya çalışalım. Özellikle regl öncesinde ve sonrasında sıvı tüketimine dikkat ederek bol bol su içelim. Regl dönemindeki kan kaybından dolayı yoğun tatlı krizlerine gireriz. Böyle durumlarda tatlı tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor aksi taktirde bu dönemi daha zor atlatmamıza sebep olabilir. Bir diğer dikkat etmemiz gereken şey ise; tuz kullanımı. Regl döneminden bir hafta önce ve regl döneminde tuz seviyesini en aza düşürmemiz vücudumuzda istemediğimiz şişkinlik ve ödemlere önlem olacaktır. Ayrıca kahve, çay, asitli içecekler ve alkol kullanımına da bu dönemde çok dikkat etmelisiniz. Bu içecekler uykusuzluğa, gerginliğe, huzursuzluğa ve şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir.

Beslenme
Beslenme

Son olarak Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun regl sancılarına iyi gelen tarifini vermek istiyoruz.

Regl Sancısı İçin Ağrı Kesici Kür

Bir tatlı kaşığı civanperçemi (yaklaşık iki-üç gram) bir su bardağı kaynamakta olan klorsuz suyun içine atılır. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika demlenir. Soğuduktan sonra süzülür. Regl döneminin başlamasına üç gün kala her gün sabah ve akşam bir su bardağı içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Reglinin bitimine kadar devam edilir. Bu kür her regl döneminde uygulanır.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız.

Ağız Kokusuna Çözümler
Siyah Noktalardan Kurulmanın Yolları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.